Киселото зеле е вкусна и полезна туршия, която можете да закупите от магазина или да си приготвите сами. Но консумацията му невинаги е безопасна - за много хора тя дори е забранена.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Кой не трябва да яде кисело зеле - общи забрани
Хората с хипертония и нарушения на метаболизма на солта трябва да избягват тази туршия, съобщава руското издание Лента. Увеличаването на количеството сол в тялото ще доведе до повишаване на кръвното налягане и подуване, което със сигурност ще има отрицателно въздействие върху цялостното благосъстояние.
Киселото зеле - тези грешки са причината за появата на слуз в него
Освен това кърмещите майки също трябва да се откажат от зелето, въпреки че бременните жени имат ползи от тази храна - в много случаи тя помага за по-лесно справяне с токсикозата. Педиатрите също не препоръчват да давате кисело зеле на малки деца - стомахът на бебето не може да го смила.
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Възможно ли е да ядете кисело зеле, ако имате гастрит?
Основната теза на гастроентеролозите е да обяснят дали е възможно да ядете кисело зеле, ако имате проблеми с червата или стомашно-чревни заболявания, допълва изданието. Категорично се забранява консумацията на тази туршия за хора, които имат:
- язва;
- гастрит;
- панкреатит;
- повишена киселинност;
- колит;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Тези, които страдат от бъбречни или сърдечни заболявания, също се съветват да се въздържат от яденето на ароматната туршия. Киселото зеле съдържа твърде много фибри - такова натоварване не е приемливо за всеки организъм. Ако нарушите забраната и се насладите на много „солени“ храни, тогава има висок риск от болки в стомаха, метеоризъм, подуване и дори пристъп на тахикардия.
За да избегнете здравословни проблеми, не яжте тази туршия вече особено ако са налице изброените по-горе заболявания. Нормата от тази вкусна туршия за здрав човек е 150 грама на ден и то само през деня, така че храносмилателната система да има време да смели зелето.
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Ползи от киселото зеле
Тази ферментирала храна поддържа имунитета през студения сезон. Химическият състав на киселото зеле включва витамини: А, Е, К, РР, U, витамини от група В. Едно от основните полезни свойства на зелето е съдържанието на голяма доза аскорбинова киселина (витамин С), мощен антиоксидант и вит. за клетъчно здраве. Зелето е богато на микро- и макроелементи: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, манган, мед, селен, сяра, флуор, цинк, йод; органични киселини. Освен това продуктът съдържа пробиотици (добри бактерии) и антиоксиданти. Такъв богат химически състав осигурява на тялото всички необходими вещества. Калоричното съдържание на киселото зеле е 25 kcal на 100 г. Това е продукт с ниско съдържание на въглехидрати и мазнини.
Още: Кисело зеле - 3 грешки, заради които става безвкусно и меко
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!