Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане

30 декември 2024, 21:22 часа

Лютите чушки (Capsicum annuum) са плодовете на растенията Capsicum, които се отличават с лютия си вкус. Те са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Използват се предимно като пресни или сушени подправки.

Лютите чушки са членове на семейството на нощниците, свързани с чушките и доматите. Съществуват много разновидности на люти чушки, като кайен и халапеньо.

Те се използват предимно като подправка и могат да бъдат варени или изсушени и стрити на прах. Червените люти чушки на прах са известни като червен пипер.

Още: Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар

Капсаицинът е основното биоактивно растително съединение в лютите чушки, отговорно за техния уникален, пикантен вкус и много от техните ползи за здравето.

Тази статия ви казва всичко, което трябва да знаете за лютите чушки.

Капсаициноидите – съединенията, които придават на лютите чушки тяхната „топлина“ – могат да понижат нивата на холестерола и да подобрят здравето на сърцето, показват нови данни от проучване.

Изследователи от Китайския университет в Хонконг съобщават, че добавянето на капсаициноиди към диета с високо съдържание на мазнини на хамстери е довело до по-ниски нива на общия холестерол в кръвта, но не е повлияло на нивата на HDL (добрия) холестерол.

Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола

Съединенията с лют червен пипер също се свързват с понижени нива на съединения, свързани с възпаление, включително и циклооксигеназа 2 (COX2), според констатациите, публикувани в European Journal of Nutrition .

От хамстери до хора

Въпреки че няма налични данни за хора, които да подкрепят потенциалната холестерол-понижаваща активност на капсаицина и свързаните с него съединения, дозите, използвани в това, могат да бъдат екстраполирани към тези при хора, казаха изследователите.

Изчисления от Мексико показват, че консумацията на лют червен пипер може да достигне 20 грама на човек на ден, което е еквивалентно на 0,5 до 4 милиграма капсаициноиди на килограм телесно тегло на ден, казаха китайските изследователи.

Още: Кардиолог: Орехи - как влияят на холестерола

Хранителни факти

Хранителните данни за 1 супена лъжица (15 грама) сурови, пресни червени люти чушки са :

Калории: 6

Вода: 88%

Още: Захарта вдига или сваля кръвното налягане

Протеин: 0,3 грама

Въглехидрати: 1,3 грама

Захар: 0,8 грама

Фибри: 0,2 грама

Още: Бърз домашен тест: Изследвайте холестерола си за 5 секунди с помощта на гореща вода

Мазнини: 0,1 грама

Витамини и минерали

Лютите чушки са богати на различни витамини и минерали.

Въпреки това, тъй като те се консумират само в малки количества, техният принос към дневния ви прием е нищожен. Тази пикантна храна може да се похвали :

Още: Кардиолог: Как влияе шаранът на холестерола

Витамин C

Лютите чушки са с много високо съдържание на този мощен антиоксидант, който е важен за заздравяването на рани и имунната функция.

Витамин B6

Семейство витамини от група В, В6 играе роля в енергийния метаболизъм.

Още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си

Витамин К1

Известен също като филохинон, витамин К1 е от съществено значение за съсирването на кръвта и здрави кости и бъбреци.

Калий

Основен диетичен минерал, който изпълнява различни функции, калият може да намали риска от сърдечни заболявания, когато се консумира в адекватни количества.

Още: Кардиолог: Круши - как влияят на холестеролa

Мед

Често липсваща в западната диета, медта е основен микроелемент, важен за здрави кости и здрави неврони.

Витамин А

Червените люти чушки са с високо съдържание на бета каротин, който тялото ви превръща във витамин А.

Още: Лекар: Тази храна понижава холестерола - яжте я всеки ден

Други растителни съединения

Лютите чушки са богат източник на пикантно-лют капсаицин.

Те също са с много високо съдържание на антиоксидантни каротеноиди, които са свързани с множество ползи за здравето.

Ето основните биоактивни растителни съединения в лютите чушки 

Още: Лекар: Боб - как влияе на холестерола и пикочната киселина

Капсантин. Основният каротеноид в червените люти чушки - до 50% от общото съдържание на каротеноиди - капсантинът е отговорен за червения им цвят. Неговите мощни антиоксидантни свойства могат да се борят с рака.

Виолаксантин. Основният каротеноиден антиоксидант в жълтите люти чушки, виолаксантинът представлява 37–68% от общото съдържание на каротеноиди.

Лутеин. Най-изобилен в зелени (незрели) люти чушки, нивата на лутеин намаляват с узряването. Високата консумация на лутеин е свързана с подобряване на здравето на очите.

Капсаицин. Едно от най-изследваните растителни съединения в лютите чушки, капсаицинът е отговорен за техния остър (лют) вкус и много от техните ефекти върху здравето.

Още: Шамфъстък - как влияе на холестерола и кръвната захар

Синапинова киселина. Известен също като синапинова киселина, този антиоксидант има различни потенциални ползи за здравето.

Ферулова киселина. Подобно на синапиновата киселина, феруловата киселина е антиоксидант, който може да помогне за предпазване от различни хронични заболявания.

Ползи за здравето от лютите чушки

Въпреки парещия си вкус, лютите чушки отдавна са смятани за здравословна подправка.

Още: Кардиолог: Как влияе киселото зеле на холестерола

Облекчаване на болката

Капсаицинът, основното биоактивно растително съединение в лютите чушки, има някои уникални свойства.

Той се свързва с рецепторите за болка, които са нервни окончания, които усещат болка. Това предизвиква усещане за парене, но не причинява истински изгаряния.

Въпреки това, високата консумация на люти чушки (или капсаицин) може да десенсибилизира вашите рецептори за болка с течение на времето, намалявайки способността ви да усещате парещия вкус на чилито.

Той също така прави тези рецептори за болка нечувствителни към други форми на болка, като киселини, причинени от киселинен рефлукс.

Едно проучване установи, че когато 2,5 грама червени люти чушки се дават дневно на хора с киселини, болката се влошава в началото на 5-седмичното лечение, но се подобрява с течение на времето 

Това се подкрепя от друго малко, 6-седмично проучване, което показва, че 3 грама чили всеки ден подобряват киселините при хора с киселинен рефлукс .

Десенсибилизиращият ефект не изглежда да е постоянен и едно проучване отбелязва, че той е обърнат 1-3 дни след спиране на приема на капсаицин.

Загуба на тегло

Затлъстяването е сериозно здравословно състояние, което увеличава риска от много хронични заболявания, като сърдечни заболявания и диабет.

Някои доказателства сочат, че капсаицинът може да насърчи загубата на тегло чрез намаляване на апетита и увеличаване на изгарянето на мазнини.

Всъщност проучванията показват, че 10 грама червен пипер чили могат значително да увеличат изгарянето на мазнини както при мъжете, така и при жените.

Капсаицинът може също да намали приема на калории. Проучване при 24 души, които редовно консумират чили, откри, че приемането на капсаицин преди хранене води до намален прием на калории.

Друго проучване наблюдава значително намаляване на апетита и приема на калории само при тези, които не консумират редовно чили.

Не всички проучвания са установили, че лютите чушки са ефективни. Други проучвания не показват значителни ефекти върху приема на калории или изгарянето на мазнини.

Въпреки противоречивите доказателства, изглежда, че редовната консумация на червени люти чушки или добавки с капсаицин може да помогне за загуба на тегло, когато се комбинира с други стратегии за здравословен начин на живот.

Въпреки това, лютите чушки вероятно не са много ефективни сами по себе си. Освен това с времето може да се развие толерантност към ефектите на капсаицин, ограничавайки неговата ефективност.

Потенциални недостатъци

Лютите чушки могат да имат неблагоприятни ефекти при някои хора и много хора не харесват усещането за парене.

Усещане за парене

Лютите чушки са добре известни със своя лют, парещ вкус.

Отговорното вещество е капсаицинът, който се свързва с рецепторите за болка и предизвиква интензивно усещане за парене.

Поради тази причина съединението олеорезин лют червен пипер, извлечено от люти чушки, е основната съставка в спрейовете за пипер.

В големи количества причинява силна болка, възпаление, подуване и зачервяване.

С течение на времето редовното излагане на капсаицин може да доведе до това, че някои болкови неврони стават нечувствителни към по-нататъшна болка.

Болки в стомаха и диария

Яденето на чили може да причини чревен дистрес при някои хора.Симптомите могат да включват коремна болка, усещане за парене в червата, спазми и болезнена диария.

Това е по-често при хора със синдром на раздразнените черва (IBS). Чилито може временно да влоши симптомите при тези, които не са свикнали да го ядат редовно.

Поради тази причина хората с IBS може да искат да ограничат консумацията на чили и други пикантни храни.

Риск от рак

Ракът е сериозно заболяване, характеризиращо се с анормален клетъчен растеж.

Доказателствата за ефектите на чилито върху рака са смесени.

Проучвания в епруветка и животни показват, че капсаицинът, растително съединение в лютите чушки, може или да увеличи, или да намали риска от рак.

Наблюдателни проучвания при хора свързват консумацията на лют червен пипер с повишен риск от рак, особено на жлъчния мехур и стомаха.

Освен това червеният чили на прах е идентифициран като рисков фактор за рак на устата и гърлото в Индия.

Имайте предвид, че наблюдателните проучвания не могат да докажат, че лютите чушки причиняват рак, а само че хората, които ядат големи количества люти чушки, са по-склонни да го получат.

Важно е да обърнете внимание на собствените си нива на толерантност, когато ядете люти чушки. Използването им като подправка може да е здравословно, но тези, които изпитват храносмилателен дистрес, трябва да ги избягват.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес