Вероятно знаете, че имате нужда от калций за вашите кости. Може също да знаете, че се нуждаете от калий за вашите мускули. Но знаете ли, че магнезият е минерал, който тялото ви произвежда и е жизненоважен за здравето на сърцето ви? Магнезият е от съществено значение за стотици биохимични реакции в тялото ви. Помага за поддържане на костите здрави, нервите и мускулите работят правилно и кръвната захар под контрол. Магнезият е необходим и за поддържане на стабилен сърдечен ритъм и нормално кръвно налягане.
Прочетете, за да разберете защо магнезият е важен за здравето на сърцето и добрите източници на това важно хранително вещество.
Колко магнезий е достатъчно?
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Според Националния институт по здравеопазване на САЩ, тялото на възрастен съдържа 25 грама магнезий, като 50 до 60 процента от него е в костите, а останалата част в меките тъкани и клетки. Препоръчителната хранителна добавка (RDA) за магнезий - което означава количеството, което трябва да приемате всеки ден - варира в зависимост от вашата възраст и пол. „Сегашната RDA на магнезий е 420 милиграма (mg) за мъже и 320 mg за жени на възраст 31 и повече години,“ отбелязва Кристен Кембъл, PharmD , практикуващ клиничен фармацевт и директор на програмата за кардиологични заболявания PGY2 в болница Duke University в Дърам, Северна Каролина.
Кардиолог: По колко яйца да ядем на ден, за да не вдигаме холестерола
Тялото използва магнезий за производство на енергия и за разграждане на глюкозата. Магнезият се използва и за синтезиране на ДНК и РНК. „Наистина не можете да приемате твърде много магнезий“, казва д-р Кристофър ДеСимоне, сърдечен електрофизиолог и доцент по медицина в отдела по сърдечно-съдова медицина в клиниката Майо. Той добавя, че това е така, защото при здрави индивиди тялото е добро в елиминирането на магнезий, ако е необходимо.
Как тялото ви регулира нивата на магнезий
Според преглед, публикуван в Advanced Chronic Kidney Disease, нивата на магнезий се регулират основно от бъбреците и червата, които работят заедно. Около половината от дневния прием на магнезий се абсорбира от червата. Нивата на магнезий обаче могат да останат нерегулирани при хора с бъбречно заболяване. „Бъбрекът е основен регулатор на нивата на магнезий, така че бъбречните нарушения могат да доведат както до изчерпване, така и до претоварване“, отбелязва д-р Кембъл. Здрави хора с ниски нива на магнезий са необичайни. Това е така, защото здравите бъбреци ще ограничат преминаването на магнезий през урината, ако тялото се нуждае от този минерал.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Магнезият помага на сърцето ви да поддържа ритъма
Магнезият също играе роля в клетките, които реагират на електрическа активност. „Магнезият е ключов електролит в тялото и е необходим за правилната хомеостаза. Особено в клетки, които са електрически възбудими, като тези в сърцето“, обяснява д-р ДеСимоне. Магнезият е от основно значение за здравия сърдечен ритъм, защото участва в транспортирането на други електролити, като калций и калий, в клетките.
Всички електролити са важни за нервните сигнали и мускулните контракции при нормален сърдечен ритъм. Кембъл добавя, че магнезият също помага при мускулна контракция или изпомпване на сърцето. Изследване, публикувано в Nutrients, показва, че дефицитът на магнезий има клинични характеристики, включително тежки мускулни крампи и учестяване на неравномерния сърдечен ритъм, известни като аритмии . Кембъл казва, че ниски нива на магнезий обикновено се срещат при пациенти с предсърдно мъждене , преждевременни или пропуснати удари и дори сериозни животозастрашаващи аритмии.
ДеСимоне добавя, че ниските нива на магнезий също могат да изложат пациентите на риск от развитие на лош ритъм в долните камери на сърцето, известни като вентрикулите, което може да бъде животозастрашаващо. В преглед, публикуван през май 2019 г. в Cardiology Research and Practice , изследователите установиха, че ниското ниво на магнезий в кръвта може да увеличи риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Освен това прегледът показа, че ниското ниво на магнезий е свързано с предсърдно мъждене ( afib ), най-често срещаното нарушение на сърдечната честота. Afib възниква, когато неизправност в електрическата система на сърцето причинява трептене на горните камери на сърцето.
Още: Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето
Кой е изложен на риск от магнезиев дефицит?
Количеството магнезий в тялото зависи от няколко фактора, като диета и бъбречната функция на човека. С напредване на възрастта, например, усвояването на магнезий в тялото намалява. Едно изследователско проучване, публикувано в Nutrients, предполага, че основните причини за по-ниски нива на магнезий в напреднала възраст включват недостатъчен прием на магнезий, намалена абсорбция на магнезий и повишена екскреция на магнезий в урината. Недостигът на магнезий може също да бъде причинен от определени състояния, включително алкохолизъм , изгаряния, засягащи голяма част от тялото, недохранване, прееклампсия (ако жената е бременна), храносмилателно разстройство като болестта на Crohn или улцерозен колит , прекомерно уриниране, включително сред тези с неконтролиран диабет , панкреатит или хронична диария.
Още: Кардиолог: Свинска мас - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето
Пациентите, които са на диуретици, също са повод за безпокойство както за Кембъл, така и за ДеСимоне. Това включва пациенти, лекувани за високо кръвно налягане или сърдечна недостатъчност. Причината е, че тези пациенти обикновено са на високи дози диуретици. „Когато са претоварени с течности и са подложени на агресивна диуреза, тези нива могат да паднат до опасно ниски нива“, отбелязва DeSimone. Кембъл добавя: „Пациентите на диуретици трябва да следят внимателно своя магнезий.“
Продължителната употреба на определени лекарства също може да причини прекомерно отделяне на магнезий. Те включват диуретици като Lasix (фуроземид), както и инхибитори на протонната помпа като Nexium (езомепразол) и Prevacid (ланзопразол), използвани за лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест. Тъй като по-възрастните хора са по-склонни да приемат тези лекарства, те са изложени на по-голям риск от магнезиев дефицит.
Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности
Как да получите повече магнезий
Ниските нива на магнезий, когато не се лекуват, могат да доведат до усложнения като сърдечен арест. Трябва да знаете симптомите на магнезия, които включват:
Необичайно движение на очите
Мускулни крампи или слабост
Още: Лекар: Дефицитът на калий поразява сърцето
Умора
конвулсии
Експертите съветват хората да си набавят хранителни вещества предимно от храната. Кембъл предлага да си набавяте магнезий от зелени листни зеленчуци, пълнозърнести зърнени култури (трици), киноа, ядки (бадеми, кашу) и боб. Въпреки че магнезият се добавя към някои храни, като зърнена закуска, има няколко отлични естествени източника на този минерал :
Соеви продукти като тофу или соево мляко
Още: Сланина: Най-ефикасният начин да си набавите витамин D през зимата
Зеленолистни зеленчуци като спанак
Нискомаслено обикновено кисело мляко
Тиквени семки или семена от чиа
Бобови растения
Още: Ще се изненадате: Кафе - вдига или сваля кръвното налягане
Черен боб
авокадо
Банани
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.