Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?

02 януари 2025, 07:15 часа

 Компулсивното преяждане е хранително разстройство, по-често срещано от анорексията и булимията, но рядко се говори за него, тъй като засегнатите крият факта, че преяждат или оправдават системното преяждане с тежък работен ден, скука, умора, тъга, вкусна храна. Използването на храната като утеха е лоша идея с печални резултати.

Компулсивно преяждане – как да го разпознаем?

 За България липсват данни какъв е процентът на засегнатите от компулсивно преяждане и какво е съотношението на това разстройство на храненето спрямо другите хранителни разстройства, но в САЩ заема водещо място. Засегнатите от него преяждат системно, което го отличава от преяждането по време на празниците, което със сигурност засяга и вас точно сега. Причината за преяждането при това хранително разстройство не е изобилието от храни на празничните трапези, нито вкуса на храната или желанието да се опита от всичко на масата, нито усещането за глад, а тъга, скука, емоционално неудовлетворение, притеснение, стрес, като засегнатите дори не изпитват глад, просто се тъпчат с огромни количество храна, което води до затлъстяване и риск за здравето.

Защо преяждането е по-вредно от физическото претоварване

Inserted Image

По своята същност компулсивното преяждане няма общо с вкуса на храната и с удоволствието от храненето, не е чревоугодничество, а психично заболяване, най-често резултат от травма, която засегнатият лекува по възможно най-грешният начин – не изправяйки се пред проблема и търсейки пътища за разрешаването му, а потискайки го под огромни количества храна. Тази храна почти винаги е и вредна – страдащите от компулсивно преяждане не преяжда с плодове и зеленчуци, а с junk food, сладкиши, мазни, сладки, вредни храни, което води не само до наднормено тегло, но представлява и сериозен риск за здравето.

Емоционално преяждане: Защо да ядем определени храни и как да се справим с тях

Комулсивното преяждане се различава от анорексията по това, че засегнатите не са слаби, напротив – страдат от наднормено тегло и се срамуват от външния вид и тялото си.

Компулсивното преяждане се различава от булимията по това, че засегнатите не правят опити за повръщане след преяждане.

Различава се от чревоугодничеството по това, че засегнатите не се вълнуват от вкуса на храната, често дори не се замислят какво буквално тъпчат в устата си, пише в анализ на Mayo Clinic.

Причини за компулсивно преяждане

В основата му често стоят загуба на любим човек, на работа или независимост, тревожни разстройства, преживяно физическо, сексуално или психическо насилие, депресия, паническо разстройство, ниско самочувствие, социална изолация, самота. Страдащите не се разкриват пред околните, срамуват се да преяждат по този начин пред други хора и го правят тайно само в собствената си компания, което прави това компулсивно преяждане трудно за откриване, диагностициране и лечение, тъй като за болестта на страдащия не знаят дори членовете на семейството.

При преяждане вечер - ето какво първо да направим

Излизането от порочния кръг е много трудно, тъй като проблемът не е свързан с храната, а с липсата на нещо, с травма, с проблеми, които не се решават, а се успокоява страдащия с огромни количества храна.

Как да се справите с компулсивно преяждане?

За да се справите с това хранително разстройство е възможно да се нуждаете от помощ от близки, приятели и специалисти – по хранене, диетолог, психиатър, психолог. Често борбата е дълга и е важна подкрепата, както и да се отрият причините за преяждането, за да се въздейства върху тях и то да бъде преустановено, без да има риск от рецидив.

Какво да направите, ако сте преяли

Засегнатите от по-леките форми на заболяването е възможно да се справят и сами с това хранително разстройство, ако знаят причините за него и се изправя срещу проблемите си. Различни когнитивни терапии, антидепресанти, групови терапии, справяне със стреса, заместване на храната с любимо хоби или с приятели помагат на засегнатите от компулсивно преяждане да се справят със заболяването и да възстановят нормалното хранене – в разумни количества, с преобладаващи полезни храни.

Inserted Image

Ограничете апетита си: 4 прости начина да не преяждате

Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес