Издутия корем е неприятно състояние, което често е свързано със запек и забавен чревен транзит. Основните фактори, които допринасят за това, включват неподходяща диета, недостатъчен прием на течности, лоши хранителни навици, заседнал начин на живот, стрес и промени в околната среда. В тази статия ще разгледаме кои храни трябва да избягваме и кои са полезни за облекчаване на подут корем.
Още: Каква е разликата между грип от вирус
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Подуване на стомаха? Ето как да се отървете от него с лекота
Храни, които трябва да избягваме
1. Богати на въглехидрати и животински мазнини
Храните, богати на въглехидрати, предизвикват ферментация в червата, което води до образуване на газове и подуване. Животинските мазнини също затрудняват храносмилането и допринасят за получаване на запек.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
2. Сладкиши и газирани напитки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Сладките храни и подсладените, газирани напитки дразнят стените на червата и увеличават производството на газове. Тези продукти не само предизвикват подуване, но и вредят на общото здраве.
3. Колбаси и тлъсти меса
Колбасите и тлъстите меса са врагове на чревното благосъстояние. Те не само допринасят за запек, но и затрудняват правилното функциониране на червата.
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
4. Пържена храна
Пържената храна се усвоява трудно от стомаха и дразни червата, причинявайки застой и забавяйки целия процес на храносмилане.
5. Хлебни изделия и сладкиши от бяло пшенично брашно
Тези храни са бедни на фибри и предизвикват запек и подуване на корема. Те не подпомагат правилната функция на червата и трябва да се избягват.
6. Алкохол
Алкохолът дразни стените на червата и причинява храносмилателни разстройства. Той предотвратява правилното усвояване на хранителни вещества, витамини и минерални соли, които са необходими за поддържане на гладкото функциониране на тялото.
При подуване в горната част на стомаха какво да правим?
Диета при подуване на корема
1. Високо съдържание на фибри
Един от най-важните фактори за правилната функция на червата е приемът на фибри. Балансираната диета трябва да включва най-малко 25-30 грама фибри на ден. Фибрите определят чревната подвижност и допринасят за нормалното й функциониране. Изследвания показват, че богатата на фибри диета води до увеличаване на масата на изпражненията и честотата на изхожданията, което облекчава запека и подуването.
2. Пълнозърнести храни
Консумацията на пълнозърнести храни като овесени ядки, кафяв ориз и пълнозърнест хляб помага за регулиране на чревната функция и намаляване на подуването. Те са богати на фибри и подпомагат здравословното храносмилане.
Храни и напитки, които подуват корема
3. Плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците са отличен източник на фибри и витамини. Те подпомагат храносмилането и предотвратяват запек. Най-добре е да се консумират пресни и сезонни плодове и зеленчуци, които са богати на вода и хранителни вещества.
4. Достатъчен прием на течности
Важно е да се пият достатъчно течности, особено вода, за да се подпомогне движението на храната през червата. Недостатъчният прием на течности може да доведе до запек и подуване.
Подуването на корема може да бъде облекчено чрез правилно хранене и добри хранителни навици. Избягването на храни, които предизвикват газове и забавят храносмилането, както и увеличаването на консумацията на фибри, пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, са ключови за поддържане на здравето на червата. Малки промени в диетата и начина на живот могат да доведат до значително подобрение на чревната функция и общото благосъстояние.
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели и не замества консултацията със специалист!