Обещанията за бързи резултати при употребата на различни продукти за намаляване на теглото, премахване на болки или подобряване на кондицията могат да бъдат подвеждащи.
Още: НЕ само картофи: Още два зеленчука, които се превръщат в отрова при пържене
Още: Лекар: От тази добавка има повече вреда, отколкото полза
"Тогава, когато практиката десетки години назад е показвала, че определени ефекти, като например бързото отслабване, могат да бъдат постигнати, но това става само с желязна воля, определени диети и никога с няколкодневното използване на хапче, лепенка, дъвка или нещо подобно, не бива да се предоверяваме." За това предупреди по Нова телевизия председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов, като потвърди, че институцията продължава да осъществява контрол и да реагира на жалби и сигнали от граждани.
Маргаритов препоръча критичност към подобни оферти. "Напоследък, особено в онлайн пространството, има доста такива, за мен лично, заблуждаващи послания, които предизвикват хората да обърнат внимание на определени продукти – основно поради това, че те имат бърз, чудодеен ефект", коментира той.
Практиката показва, че често страниците за поръчка на такива продукти са регистрирани в трети страни, а търговецът невинаги може да се открие и да му бъде ангажирана отговорността.
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Още: Забравете за гладуването: Бързо отслабване до лятото с 3 прости трика
"Ако търговците са регистрирани в държава от Европейския съюз, сега вече ще бъде по-лесно, тъй като и нашата Комисия в някаква степен, а и сродните ни институции от другите държави членки, ще имат функции при определени обстоятелства да разпореждат премахване на такова електронно съдържание и това би предпазило потребителите в доста по-голяма степен", добави Маргаритов.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Става дума за трансгранични нарушения на потребителското право, които могат да увредят колективните интереси на потребителите в поне две държави членки или да засегнат потребителите в най-малко 2/3 от държавите членки, които заедно представляват най-малко 2/3 от населението на Съюза.
"Проблем е и че тези оферти създават у потребителите една заблуда и понякога хората, експериментирайки с подобни продукти, могат да предизвикат определени рискове за здравето или дори за живота си", акцентира Маргаритов.
Още: Лекар: Защо оризът ТРЯБВА да се накисва
Още: Защо лекарите препоръчват целина на диабетиците?