Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви прегледи и изследвания трябва да се правят след 50-годишна възраст?

25 ноември 2024, 09:14 часа

С възрастта рискът от много хронични заболявания нараства. Затова редовните профилактични прегледи са съществен елемент от грижата за здравето. Ранното откриване на сърдечни заболявания, остеопороза и рак позволява ефективно лечение. Днес ще научите какви профилактични прегледи си струва да направите след 50-годишна възраст, за да поддържате здравето и благополучието си възможно най-дълго.

Какви изследвания трябва да правят 50-годишна възраст?

Редовните профилактични прегледи след 50-годишна възраст ви позволяват да предотвратите и откриете най-честите заболявания, свързани с възрастта. Тестовият пакет за жени и мъже е един и същ.

Още: Какви изследвания трябва да се правят след 30-годишна възраст?

Общ тест на урината

По време на прегледа се оценяват физични и химични свойства на урината, нейния състав и микроскопична утайка. Общият тест на урината се използва както за обща оценка на здравословното състояние, така и за диагностика на специфични заболявания и разстройства, като инфекции на пикочните пътища, бъбречни заболявания, метаболитни нарушения и дори рак.

Изследвания на червата

С възрастта рискът от развитие на рак на дебелото черво нараства. Ето защо, след 50-годишна възраст си струва да извършвате чревни изследвания всяка година. Тестът е неинвазивен и цели откриване на кръв в изпражненията. Положителният резултат може да показва чревно възпаление или е индикация за по-нататъшна диагностика на колоректален рак и колоноскопия.

Още: Имунитетът над 60 години: Как възрастните да подкрепят организма през студените месеци

ЕКГ на сърцето

ЕКГ или електрокардиографията в покой е неинвазивен кардиологичен тест. ЕКГ дава важна информация за възможни нарушения на сърдечния ритъм. Изследването е основно в началната фаза на развитие на сърдечни аномалии или след инфаркт.

Плътност на костите

Денситометричното изследване (минерална костна плътност) е в основата на диагностиката на остеопорозата – заболяване, характеризиращо се с бавна загуба на костна маса. Остеопорозата води до отслабване на костната структура и причинява по-голям риск от фрактури. Плътност на костите около 50-годишна възраст струва си да се изследва на всеки 2 години.

Още: Известни са витамините, от които тялото се нуждае след 50

Офтамологичен преглед

Редовните очни прегледи са особено препоръчителни за хора над 50 години. Позволяват откриването на много заболявания (катаракта, глаукома, дегенерация на макулата) и предотвратяват драстично влошаване на зрението. Струва си да проверявате очите си на всеки две години.

Какви кръвни изследвания си струва да направите след 50-годишна възраст?

Още: 7 неща, които лекарите съветват всеки над 50 години да прави

Кръвна картина

Пълната кръвна картина е най-основният кръвен тест, който трябва да се прави редовно. Особено след 50-годишна възраст, защото рискът от анемия се увеличава с възрастта. Благодарение на морфологията е възможно да се оцени общото здравословно състояние и да се открият много заболявания, като дефицит на хранителни вещества, възпаление, някои видове рак и анемия.

Липидограма

Липидограмата е изследване, което помага за откриване на сърдечно-съдови заболявания. Изследването включва определяне на общата холестеролна фракция и така наречения HDL холестерол. Твърде високото ниво на холестерол се натрупва в стените на кръвоносните съдове и възпрепятства правилния поток на кислород. Това води, наред с другото, до сериозни сърдечни проблеми. От своя страна високите нива на триглицериди в кръвта повишават риска от коронарна болест на сърцето, инсулт и панкреатит.

Глюкозно обременяване

След 50-годишна възраст рискът от развитие на диабет се увеличава. Ето защо на тази възраст се препоръчва да се изследва нивото на кръвната захар поне веднъж годишно. Ако предиабетът се открие навреме, може да се приложи ефективно лечение и да се избегнат сериозни последици за здравето.

Чернодробни изследвания

Чернодробните тестове са кръвен тест, който оценява функционирането на черния дроб, жлъчните пътища и активността на ензимите, които произвежда. Тестът ви позволява да откриете заболявания като:

- мастна чернодробна болест,

- увреждане на черния дроб,

- вирусен хепатит В и С,

- заболявания на храносмилателната система (например панкреатит).

Креатинин - тест за състоянието на бъбреците

Креатининът е продукт на метаболизма, протичащ в организма. Това е основен параметър, даващ информация за функционирането на бъбреците. Анормалните нива на креатинин показват нарушения във функционирането на отделителната система.

Пикочна киселина

Струва си да се изследва нивото на пикочната киселина веднъж годишно след 50-годишна възраст. Повишената пикочна киселина може да означава диабет, хипертония или атеросклероза. Високото ѝ ниво може да е резултат и от употребата на определени лекарства, но ако това не е случаят, трябва да знаете, че високите нива увеличават риска от развитие на подагра, заболяване, характеризиращо се с остро възпаление на ставите. Това заболяване се среща 7 пъти по-често при мъжете, отколкото при жените.

Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес