Това е ензимът, който може да изтрие лоши спомени от мозъка

22 април 2025, 20:14 часа • 736 | прочитания

Може би искате да изтриете травматичен спомен, такъв, който ви кара да се чувствате тъжни или неспокойни. Възможно е да сте преживели и обратното - да страдате от загуба на паметта или да не си спомняте ключови елементи от дадена история. Някои спомени могат да бъдат много болезнени и са склонни да останат латентни в мозъка ни. И въпреки че винаги е трябвало да се научим да се справяме с тези преживявания в живота си или да търсим превантивно лечение, за да избегнем дегенерацията на невроните, може би сме на прага на ново решение след напредъка в областта на неврологията. Но също така може да се окажем на прага на нов пробив в търсенето на лек за болестта на Алцхаймер.

Ензимът, свързан със загубата на паметта

Науката е насочена към специфични области, като например лечението или превенцията на болести като Алцхаймер. В тази връзка през последните месеци внимание привлече едно откритие. То е публикувано в Molecular Neurodegeneration и е дело на изследователи от Института за фундаментални науки.

Още: Учени откриха как се формират страшните спомени

Според това изследване клетките, намиращи се в мозъка, известни като астроцити, отговарят за отстраняването на токсичните плаки; при този процес обаче те произвеждат ГАМК и водороден пероксид. Казано по-просто, ГАМК е невротрансмитер, който се опитва да забави мозъчната дейност, докато водородният пероксид трайно уврежда невроните. По този начин невронните връзки се разрушават в един самовъзпроизвеждащ се процес.

За да разберат как да прекъснат този порочен кръг, изследователите се опитват да открият кои са необходимите фактори в този процес и да ги потиснат или елиминират, без да навредят на други мозъчни функции. След поредица от процеси те успяват да изолират два ензима, считани за ключови в това действие, а именно SIRT2 и ALDH1A1. Първият е открит в много високи нива както при мишки, така и при хора след смъртта. Това показва, че той би могъл да присъства в процесите, които са отговорни за когнитивното увреждане. Освен това е важно да се отбележи, че SIRT2 е действал главно в късните етапи на производството на ГАМК, което би могло да определи, че невронната дегенерация може да продължи дори при инхибиране на този протеин.

Други последици от SIRT2

Въпреки че най-новото откритие е участието на този протеин в болестта на Алцхаймер, има и други открития, свързани със SIRT2

Още: Какви моменти от живота си никога няма да забравим, дори и много да искаме?

Във връзка с регулирането на възпалението блокирането на SIRT2 може да доведе до повишено възпаление и инсулинова резистентност. Според статия, публикувана от д-р Джоан С. Фустер, SIRT2 инактивира инфламазома - протеинов комплекс, който предизвиква възпаление.

От друга страна, във връзка с инхибирането на SIRT2 при мишки се наблюдава частично възстановяване на паметта. Всъщност се установи, че при изследваните мишки е възстановена само краткосрочната работна памет, докато пространствената памет не е възстановена. Въпреки че това е окуражаващо, самите изследователи признават, че след тези открития са възникнали още повече въпроси.

Въпреки че SIRT2 може да не е директна фармакологична цел, тъй като въздействието му върху невродегенерацията изглежда доста ограничено, тези открития отварят вратата към много терапевтични стратегии за заболявания като Алцхаймер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес