Австралийски изследователи установиха каква е връзката между нивата на холестерола и риска от деменция. Според тях при по-възрастните хора, чиито нива на холестерол се променят значително с течение на времето, рискът от развитие на деменция се увеличава с 60%. Резултатите от научната работа са публикувани в списание Neurology на Американската академия по неврология.
Връзка между нивата на холестерола и риска от деменция
Авторът на изследването Зен Зу от университета Monash отбеляза, че наблюдението на динамиката на холестерола може да се превърне във важен биомаркер за ранното идентифициране на хора с повишен риск от когнитивно увреждане.
Тези навици ще ви отдалечат от деменцията
Като част от изследването учените са анализирали данни от 9846 души на възраст над 70 години без признаци на деменция. Нивата на холестерол са измервани ежегодно в продължение на три години, след което участниците са били проследявани около пет години и половина. Тези, чиито нива на холестерола варират най-много, имат 60% по-висок риск от развитие на деменция в сравнение с тези с най-малко вариации.
Особено внимание е обърнато на нивото на "лошия" холестерол (LDL), което показа най-значимата връзка с риска от деменция. Учените препоръчват редовно проследяване на нивата на холестерола, тъй като това може да помогне да се вземат навременни мерки за предотвратяване на когнитивни увреждания.
Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
5 стъпки за предотвратяване на деменция
Според учените, ако следвате тези прости препоръки, ще си дадете шанс да запазите умствената острота до дълбока старост и да избегнете развитието на сенилна деменция:
Придържайте се към балансирана диета. Експертите твърдят, че диета, богата на зеленчуци, плодове, риба и морски дарове, е изключително полезна за мозъка. Зехтинът също ще помогне. В същото време трябва да намалите количеството сол и месо, които консумирате.
Отървете се от хъркането. Всъщност той причинява паузи в дишането по време на сън, които имат отрицателно въздействие върху правилното функциониране на мозъка и могат да станат една от причините за деменция.
Лекар: Тези симптоми издават, че имате деменция без да подозирате
Правете физически упражнения. Физическата активност помага не само на тялото, но и на ума. Факт е, че спортните упражнения насърчават производството на вещества, които от своя страна спомагат за правилното и здравословно функциониране на мозъка.
Упражнявайте ума си. Мозъкът, подобно на мускулите, трябва да се тренира и отслабва. Без усвояване на нова информация умът започва да избледнява. Интензивен интелектуален живот е необходим не само за саморазвитие, но и за продуктивна старост. Има много начини за упражняване на ума. Те включват четене, изучаване на чужди езици и различни науки, решаване на задачи, пъзели и кръстословици. Дори пътуването, по време на което опознавате нови градове и държави, е от полза за вашия мозък.
Консултирайте се с експерти. Учените препоръчват при достигане на средна възраст да се извърши профилактичен преглед при невролог. Лекарят ще проведе необходимия набор от изследвания, които ще демонстрират цялостната картина на състоянието на вашия мозък и ще дадат редица препоръки за поддържане на яснота на ума или коригиране на наблюдаваните промени, свързани с възрастта.
6 промени в поведението, които издават деменция
Причини за деменция
Деменцията възниква, когато има органично увреждане на мозъка в резултат на нараняване или заболяване. В момента са идентифицирани повече от 200 патологични състояния, които могат да провокират развитието на деменция. Най-честата причина за придобита деменция е болестта на Алцхаймер, представляваща 60-70% от всички случаи на деменция. На второ място (около 20%) са съдовите деменции, причинени от хипертония, атеросклероза и други подобни заболявания. Пациентите, страдащи от сенилна деменция, често имат няколко заболявания наведнъж, които провокират придобита деменция.
В млада и средна възраст деменция може да се наблюдава при алкохолизъм, черепно-мозъчна травма , доброкачествени или злокачествени новообразувания. При някои пациенти придобитата деменция се открива по време на инфекциозни заболявания: невросифилис , хроничен менингит или вирусен енцефалит. Понякога деменцията се развива при тежки заболявания на вътрешните органи, ендокринна патология и автоимунни заболявания, съобщава още електронното издание.
Кои са главните фактори за развитието на ранната деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!