Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как холестеролът влияе на здравето на очите?

14 февруари 2025, 12:37 часа

В продължение на десетилетия HDL холестеролът, известен като „добър холестерол“, се смята за съюзник в сърдечно-съдовото здраве. Въпреки това, ново проучване, публикувано в British Journal of Ophthalmology, предполага, че този тип холестерол може да бъде свързан с повишен риск от развитие на глаукома при хора над 55-годишна възраст. Парадоксално, LDL холестеролът, обикновено наричан "лош холестерол", може да бъде свързан с по-нисък риск от това сериозно очно заболяване.

Изненадващи открития за холестерола и глаукомата

Проучването анализира данни от повече от 400 000 участници в Biobank в Обединеното кралство и установи, че тези с по-високи нива на HDL холестерол са с 10% по-склонни да развият глаукома в сравнение с тези с по-ниски нива. Обратно, участниците с повишени нива на LDL холестерол и триглицериди показват намален риск от глаукома.

Каква е връзката между холестерола и риска от деменция 

Тези резултати предизвикват конвенционалните вярвания за това как различните видове холестерол влияят върху здравето на очите и предполагат, че е необходимо да се преразгледа как се управляват нивата на липидите при рискови пациенти.

Глаукомата е заболяване, което уврежда зрителния нерв и може да доведе до необратима загуба на зрението. Смята се, че ще засегне приблизително 112 милиона души до 2040 г. Рисковите фактори включват възраст, етническа принадлежност и повишено вътреочно налягане. Това ново откритие повдига важни въпроси за това как лекарите трябва да подходят към лечението и управлението на холестерола при по-възрастни пациенти, особено тези с фамилна анамнеза или предразполагащи фактори за глаукома.

Лекар: Как морковите влияят на холестерола

 

Изследователите предупреждават, че тези констатации са наблюдения и не установяват окончателна причинно-следствена връзка. Те обаче предполагат, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разберат по-добре механизмите зад тези асоциации и как те могат да повлияят на настоящите стратегии за управление на липидите в кръвта.

Други интересни факти за холестерола

Холестеролът е комбинация от протеини и мазнини. Така нареченият „лош“ холестерол (наричан още липопротеин с ниска плътност – LDL) съдържа малко протеин, но много мазнини ─ именно тази мазнина доставя холестерола там, където е необходим. Тъй като винаги е необходим, в кръвта има много LDL - около 70% от общата концентрация на липопротеини.

Лекар: Оцет - как влияе на холестерола и триглицеридите 

Липопротеините с висока плътност (HDL), така нареченият „добър“ холестерол, се състои от повече протеини и по-нисък процент холестерол. Неговата задача е да отстранява неизползвания холестерол от клетките и атеросклеротичните плаки, ако има такива. Всеки вид холестерол има своя важна функция.

Друг любопитен факт е, че мазните храни не влияят на нивата на общия холестерол в кръвта. По-голямата част от холестерола в тялото ни се произвежда в черния дроб - около 90% от дневната нужда от 250 mg на 100 ml кръв. С храната получаваме средно около 1500 mg холестерол, което е не повече от 10% от дневната нужда.

Печен чесън - еликсир за сърцето и кръвоносните съдове 

Със силно намаляване на животинските мазнини в диетата, клетките се опитват да използват холестерола, който идва при тях, възможно най-продуктивно. В този случай нивото на "добрия" холестерол рязко спада. В същото време черният дроб започва по-активно да синтезира липопротеини с ниска плътност - в крайна сметка той е получил сигнал, че няма достатъчно мазнини за изграждане. В резултат на това нивото на "лошия" холестерол започва да се повишава. Така че, ако лекар предпише диета с ниско съдържание на мазнини при висок холестерол, нивото на LDL няма да намалее, а напротив, ще се повиши.

Лекар: Как водата влияе на холестерола 

Холестеролът сам по себе си няма да ви доведе до инфаркт. Изданието допълва, че 50% от попадналите в болница с инфаркт имат нормални нива на холестерол. А половината от хората с повишени нива на липопротеини в кръвта имат здрави кръвоносни съдове и сърца.

Доказано е, че атеросклеротичните промени в кръвоносните съдове започват с възпаление и увреждане на стените им. За основните виновници за увреждането на целостта на кръвоносните съдове се считат прости захари, алкохол и тютюнопушене.

Как да победите високия холестерол: 5 храни, които правят чудеса за сърцето ви

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес