Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се събудите навреме и без будилник: 7 практически съвета

04 август 2022, 08:15 часа

Експерт даде съвет на хората, които трудно се събуждат сутрин, как да преодолеят този проблем.

Защо спим лошо и не можем да се събудим?

Най-често причината за лош сън е промяна във времето или емоционален шок, който човек е преживял предния ден. Той дълго не успява се успокои, след това заспива, а на сутринта не му е лесно да се събуди. Дори силната аларма не помага в такива случаи.

В най-добрия случай човек чува сигнал, но си обещава, че стане след само „още пет минути“ и ще стане. Всъщност обаче тези минути могат да се прераснат в часове. В резултат - закъснение за работа или важна среща. Да, и не е възможно да вземете членовете на домакинството на училище или на работа.

Какво да кажем за хората, при които подобни ситуации се повтарят много често.

Как да подобрим съня?

Първата стъпка е да разберете причините за липсата на сън или неспокойния сън. Може би проблемът е възникнал заради развитието на заболяване. Например, храносмилателния тракт или хипертонията и др.

Безсъние, кошмари през нощта, ходене насън, синдром на неспокойните крака, депресия - всички тези заболявания засягат не само качеството на съня и лесното събуждане, но и качеството на живот като цяло. Затова е важно да открием източника на проблемите и да го отстраним.

Техники за подобряване на съня

Ако нямате сериозни заболявания или нервни разстройства, тогава можете да се опитате да разрешите проблема, като внесете промени в начина на живот и част от навиците.

Препоръчително е да лягате и да се събуждате по едно и също време всеки ден. В този случай не трябва да правите отстъпки за уикендите или ваканциите. Не трябва да има изключения.

Ако изведнъж имате неустоимо желание да подремнете през деня, тогава нека да да изберете време преди обяд. Не спете обаче повече от 30 минути. В противен случай ще има проблеми с вечерното лягане.

Закачете тъмни завеси в спалнята и пуснете над прозорците вечер. Ако това не е възможно, купете специална маска за сън. Запомнете: мелатонинът се синтезира на тъмно и осигурява спокоен качествен сън. Колкото по-тъмна е стаята, в която спите, толкова по-здравословен ще бъде сънят ви.

Поддържайте оптимална температура и влажност на въздуха в спалнята. Препоръчителната температура за спане е +15...+20℃. Ако навън е хладно, не забравяйте да проветрите стаята преди лягане.

Откажете се от навика да висите на джаджи преди лягане. Изключете ги и изключете телевизора поне час преди лягане.

Откажете се от мазните храни като цяло или поне няколко часа преди лягане. Преяждането е лошо за качеството на съня.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес