Почти всеки от нас има лекарства в аптечката си. Някои хора ги пият безразборно, други са сигурни, че това е "химия", която трябва да се избягва.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Какви лекарства можем да пием без препоръка на специалист, как да ги пием правилно и какво да правим, ако приемането им провокира стомашни проблеми? Ето какво е мнението на експертите по въпроса.
Може ли да се приемат лекарства без лекарско предписание?
Без лекарско предписание възрастните могат да приемат само така наречените лекарства, отпускани без рецепта. Те включват:
- антипиретични лекарства на основата на парацетамол и нестероидни противовъзпалителни средства (ацетилсалицилова киселина, ибупрофен или нимезулид);
- различни таблетки за смучене при болки в гърлото;
- някои лекарства за кашлица;
- лекарства за хрема или сухота в носа: вазоконстрикторни капки за нос, билкови лекарства, изотоничен или хипертоничен разтвор на основата на морска сол;
- лекарства за болки в мускулите и ставите под формата на мехлеми или гелове;
- лекарства против киселини;
- хипнотици като донормил и мелатонин.
Тези лекарства обаче не трябва да се използват продължително: ако симптомите продължават повече от 5 дни или се повтарят по-често, не забравяйте да се консултирате с вашия лекар.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
Всички останали групи лекарства (при сърдечни проблеми или при различни инфекции) се предписват от специалисти.
Как да приемаме правилно лекарствата?
Има едно общо правило: лекарствата се приемат с достатъчно вода. В някои случаи лекарят може да обсъди това допълнително с вас.
Обърнете внимание на основните точки в инструкцията, приложена към съответния медикамент, която пояснява колко често да се пият хапчетата, как да се приемат (преди или след хранене, с чаша вода или разтворени в нея).
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Повечето лекарства не трябва да се приемат със сок или мляко, тъй като тези продукти могат да повлияят на степента им на абсорбция в стомашно-чревния тракт.
Как да предпазим стомаха и черния си дроб?
Някои лекарства могат да навредят на лигавицата на стомаха или черния дроб. Да, за съжаление могат да се наблюдават и такива странични ефекти.
Най-често срещаната група такива лекарства са нестероидните противовъзпалителни. Те включват повечето болкоуспокояващи, антипиретични лекарства, включително аспирин, диклофенак, кеторолак, ибупрофен, мелоксикам, нимезулид, целекоксиб, еторикоксиб и други.
Сред тях има лекарства, които имат по-силен ефект върху стомашната лигавица, и такива с малко по-лек ефект (така наречените селективни НСПВС, т.е. нестероидни противовъзпалителни лекарства).
Въпреки това, при продължителна употреба и двата вида медикаменти могат да навредят на стомаха, така че вашият лекар трябва да ви предпише допълнително лекарство, което да го предпази.
Лекарствата за понижаване на холестерола в кръвта (статини), хормонални контрацептиви, антибактериални и антипаразитни лекарства, лекарства за акне (ретиноиди), нестероидни противовъзпалителни средства и други могат да причинят увреждане на черния дроб при някои хора.
Това не означава, че трябва да откажете да ги приемете. Ако има нужда от тях, е необходимо да се спазва времето за проследяване на кръвните показатели и да приемате хепапротектори (за защита на черния дроб) и пробиотици и антиациди (за защита на стомашната лигавица).
Не забравяйте, че винаги е най-добре да се консултирате с професионалист.
Инструкции за прием на медикаменти
Много хора пренебрегват четенето на инструкциите, но това е голяма грешка. Други се опитват сами да определят дозата на лекарството. Не правете това - няма да постигнете желания лечебен ефект.
А трети приемат предписаните лекарства само сутрин и прескачат вечерния прием. Това е голяма грешка. Всъщност за повечето лекарства, приемани постоянно, стабилната концентрация на активното вещество в кръвта е изключително важна. Това се отнася най-вече за лекарства за понижаване на кръвното налягане, противогъбични средства, орални контрацептиви. Също така не можете произволно да съкращавате курса на прием на лекарства, след като сте забелязали първия положителен ефект - трябва да продължите приема им за предписания период. Не забравяйте, че важно да приемате медикаментите в един и същ час.