Ефектите на алкохола върху тялото зависят от възрастта. Това споделя д-р Елизабет Ландсверк и описва подробно влиянието върху здравето на този навик на всяка възраст.
Как алкохолът влияе на тялото на 20 години?
На 20 години махмурлукът не е толкова лош. Черният дроб и мозъкът имат най-голяма устойчивост на тази възраст. Фронталните дялове на мозъка (отговорни за разсъждението и преценката) все още не са напълно развити. Човек е по-склонен да пие повече или да поема повече рискове и това може да формира навици, които да причинят проблеми в бъдеще.
На 30 години
"Вероятно дори няма да забележите голяма разлика между 20 и 30, ако пиете умерено, но в този момент си струва да помислите повече за последиците за здравето", казва лекарят.
Лекар разкри кой е най-добрият алкохол за имунитета, ако се пие в малки количества
Алкохолът увеличава риска от чернодробно заболяване. Една-две чаши седмично в случая може да не навредят. Но ако се пият по 1-2 чаши на ден невротоксичните ефекти няма да закъснеят.
На 40 години
След 40 години се появяват повече рискове за здравето. Затлъстяването, диабетът, хипертонията и високият холестерол увеличават риска от инфаркти, инсулти и свързана с микроинсулт деменция.
Ако имате някое от изброените по-горе заболявания, дори малко количество алкохолни напитки може допълнително да увеличи риска от инфаркт или инсулт.
На 50 години
"Когато навършите 50 години, дори умерената консумация на алкохолни напитки може да причини сериозни щети на тялото ви. В допълнение към съдовите увреждания и риска от деменция, има повишен риск от риска от рак на гърдата, рак на хранопровода и рак на черния дроб. Тъй като рискът от рак се увеличава драстично с възрастта, дори малка доза алкохол може да бъде отключващ фактор", казва още лекарят.
На 60 години
"На 60-годишна възраст най-вероятно ще започнете да усещате въздействието дори на малка доза алкохол върху тялото си. Това е възрастта, когато толерантността към алкохолни напитки може да падне драстично", казва специалистът.
Според лекаря това се случва, защото възрастните хора често губят ензима за алкохолния метаболизъм (алкохолдехидрогеназа). Като цяло те имат по-малко резерви в мозъка, черния дроб и бъбреците. Увреждането на мозъка дори от едно питие на ден е по-значително, когато човек е над 60 години.
Учени: Не виното, а този алкохол сваля холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!