Италианският учен Валтер Лонго разкри тайната на дълголетието и тя не е свързана само с консумацията на точно определени храни, а с определен модел на хранене. За първи път той запова широко да изследва тази тема през 1989 г. Към настоящия момент той работи като директор на Лабораторията за дълголетие и рак в Института по молекулярна онкология IFOM в Милано (Италия), пише Make it .
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Тайната на дълголетието
Лонго, който се надява да живее до 120 години, знае, че е важно да се обмисли "какво хората могат да променят и какво не могат да променят", включително самият той. И той назовава едно нещо, което не планира да промени.
След десетилетия изследвания Лонго стига до извода, че "диетата е най-важният" фактор за дълголетие. Въпреки че яде храни, съответстващи на средиземноморската диета, която според проучвания може да намали вероятността от развитие на сърдечни заболявания и диабет тип 2, Лонго казва, че също така е важно да се храните в определено време всеки ден.
Тайната на дълголетието: 5 храни, които всеки столетник яде
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
"Препоръчвам 12 часа гладуване всеки ден. Да речем, че ядете между 8 и 20 часа, 7 и 19 часа", казва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Този модел на хранене се нарича диета, имитираща гладуване, каза той. Освен това старата поговорка „закусвай като крал, обядвай като принц, вечеряй като бедняк“ също е подкрепена от науката, тъй като насърчава по-добро здраве и е тясно свързана с диетите на хората с най-дълъг живот в света. Но приемането на по-малки количества храна по-рано не е нещо, което Лонго прави и не е идеално за неговия график.
„Ям доста обилна вечеря, доста късно през нощта и вероятно не е идеално, но прави живота ми много по-лесен, ако не обядвам. Не обядвам от понеделник до петък, а след това има обилна вечеря", казва Лонго.
Като цяло той вярва, че отрицателните ефекти от яденето на по-обилна вечеря по-късно през деня са относително незначителни.
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
Смята се, че жителите на Италия, Гърция и други страни близо до Средиземно море имат висока продължителност на живота и страдат по-малко от психологически заболявания и сърдечни заболявания. И учените свързват това с начина им на живот и хранене, а именно средиземноморската диета.
Средиземноморската система на хранене подобрява работата на червата и има благоприятен ефект върху микрофлората. Последователите на средиземноморската диета са с по-високо количество на „добрите“ бактерии в тялото и здравословните мастни киселини, а също така те имат по-нисък риска от възпаление в червата, сърдечно-съдови заболявания, диабет.
Този режим на хранене включва - млечни продукти, за предпочитане не с твърде високо съдържание на мазнини, като сирене, неподсладено гръцко кисело мляко и мляко; ядки, маслини, семена, чесън, лук като добавка към основни ястия и различни подправки и билки.
И последната стъпка са основните храни, които трябва да включвате във всяко хранене, ако искате да следвате средиземноморската диета и да извлечете максимална полза от нея - екстра върджин зехтин, авокадо, маслини, зеленчуци, плодове, ядки, билки, паста, ориз и други пълнозърнести храни, бобови растения, вода, чай, билкови отвари.
5 навика за дълголетие, които трябва да придобиете след 45
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!