Есенно-зимният сезон е време, когато много хора се борят с вирусни и бактериални инфекции. Възрастните хора са още по-податливи на настинки и грип, защото имунната им система не функционира така добре, както в по-млада възраст. Как да укрепим имунитета при възрастните хора?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Влияе ли възрастта на имунитета?
С напредване на възрастта нашето тяло претърпява естествени процеси на стареене. Това се отнася за всички системи, включително и имунната система, която функционира по-слабо с възрастта. С годините броят на Т-лимфоцитите, които са отговорни за имунитета и за разпознаването и борбата с патогените, намалява. Намалява и броят на зрелите В-лимфоцити, които се произвеждат в костния мозък и са отговорни за производството на антитела.
Още: Най-здравословните сокове, които укрепват имунитета
Освен това, в резултат на естествения процес на стареене, функциите на неутрофилите, DC клетките и естествените клетки убийци са нарушени, което отслабва имунния отговор на организма. В резултат на това възрастният организъм е много по-изложен на вирусни, бактериални и гъбични инфекции, автоимунни заболявания и рак.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Как да укрепим имунитета при възрастните?
С напредването на възрастта естествената способност на тялото ни да се предпазва от инфекции и болести за съжаление се влошава и всичко това прави възрастните хора по-уязвими към вирусни и бактериални инфекции, особено през есента и зимата.
Отслабването на имунната система при възрастните хора е резултат от няколко фактора, не на последно място от които е естественото стареене на организма. Влошаването на имунитета може да бъде причинено и от липса на сън, стрес, липса на физическа активност, неправилно хранене, тютюнопушене или прекомерна консумация на алкохол. Как да укрепим имунитета при възрастни?
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Още: Кардиолог: Мед - как влияе на кръвното налягане и триглицеридите
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Балансирана и здравословна диета
В момента много научни изследвания подчертават ролята на здравословното хранене за правилното функциониране на нашата имунна система. Диетата на възрастните хора трябва да бъде правилно балансирана и богата на витамини, минерали, протеини, въглехидрати и здравословни мазнини. Следователно диетата на възрастните хора трябва да включва:
- протеин под формата на постно месо, яйца, риба, млечни продукти и бобови растения
Още: 6 витамина за железен имунитет през зимата
- омега-3 киселини - открити в мазната морска риба
- фибри - които подпомагат растежа на полезните чревни бактерии, напр. под формата на пълнозърнести продукти, семена, ядки,
- зеленчуци и плодове - богати на витамин С, К, Е, калий, желязо, магнезий и др. банани, горски плодове, чушки, магданоз, зеленолистни зеленчуци, домати, броколи и др.
- продукти, богати на цинк, които предпазват от свободните радикали, включително: бобови растения, аспержи, ядки, яйца, пълнозърнести продукти, сирищно сирене
- пробиотични продукти, подпомагащи правилното функциониране на чревната микрофлора, която оказва огромно влияние върху правилното функциониране на имунната система - кисели млека, кефири, мътеница, кисели краставички
- чесън и лук - имат бактерицидни, антивирусни и противогъбични свойства. Те помагат за правилното поддържане на чревната микробиота
Добавка за подобряване на имунитета
На първо място, струва си да добавите витамин D3, който поддържа правилното функциониране на имунната система. Препоръчителната доза е 1000-2000 единици на ден. Струва си да допълвате омега-3 киселините, които имат антиоксидантни свойства и силни противовъзпалителни свойства. Омега-3 киселините не само ще укрепят имунитета и ще предпазят тялото от инфекции, но също така могат да помогнат за намаляване на симптомите на продължаваща инфекция.
Правилните пробиотици също могат да засилят функционирането на имунната система. А именно, пробиотиците имат положителен ефект върху чревния микробиом, което се отразява на имунната система. Изследванията показват, че добавките с пробиотици намаляват случаите на респираторни инфекции и засилват имунния отговор на организма.
Циркаден ритъм
Добрият имунитет изисква редовен ритъм на съня - лягане и ставане по едно и също време всеки ден, ограничаване на дрямките през деня, осигуряване на подходящи условия в спалнята - температура около 20 градуса по Целзий, тъмнина и тишина, избягване на употребата на алкохол и кофеин преди лягане, ограничаване на използването на телефон, компютър и телевизор преди лягане.