Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хъркащите хора може да страдат по-често от тези КОВАРНИ болести

29 юли 2022, 07:55 часа

Хъркането е особено неприятно явление, най-вече за тези, които са само слушатели на тези дразнещи звуци. То се оказва доста опасно за представителките на нежния пол, както и самото спане по корем. Но днес ще обърнем внимание на последните изследвания относно хъркането при жените и последиците, които има то върху здравето. Нека видим какви са негативните ефекти от хъркането при жените и към кои болести са по-предразположени хъркащите хора:

Негативи от хъркането

Освен че само по себе си то е неприятно, учени започват да провеждат изследвания и проучвания, които откриват негативни последици върху здравето. Резултатите отчитат, че хората, които хъркат, са изложени на по-голям риск от някои много сериозни заболявания. Смята че, че дори хъркането е един от симптомите на раковите заболявания.

Има доста изложени факти и тези, които потвърждават връзката между онкозаболяванията и хъркането. Хъркането се среща и под наименованието сънна апнея. При него се наблюдава спиране на дишането за няколко десетки секунди, което действие се повтаря по няколко пъти при спане. Но по този начин тялото не си набавя нужния кислород и се събужда, вдишвайки дълбоко въздух - създава се звук, така познат ни като хъркане.

Учени от гръцкия университет “Аристотел” в град Солун извършват различни наблюдения върху това състояние. Те анализират базата данни на европейските пациенти, оплакващи се от хъркане. Анализите сочат, че от около 200 хиляди души над 18-годишна възраст, 388 имат поставена диагноза за онкологично заболяване. В процентно полово отношение това са 1,7% мъже и 2,8% жени.

И затова учените започват да търсят връзката между хъркането и онкологията - какво може да причини раково състояние. При хъркането горните дихателни пътища се напрягат, което причинява вибрация, увреждаща нервните окончания и мускулните влакна на назофаринкса. 

Също така, хъркането може да повлияе и върху здравето на сърдечно-съдовата система. Според проучвания, пациентите, които хъркат почти ежедневно, по-често се оплакват от хипертония от останалите.

Все пак, точни и конкретни доказателства за връзката между сънната апнея и онкологичните заболявания все още няма. Изложени са само хипотези, но все пак при установяване на хъркане, е препоръчително да се консултирате с лекар и да установите причината за появата му, защото понякога може да става въпрос за много сериозни заболявания, изискващи адекватно и своевременно лечение. Най-често основен фактор се оказва ниската физическа активност при жените, а други фактори могат да бъдат тютюнопушене, наднормено тегло, алкохолизъм и др. 

 

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес