Здравословна храна - много хора дори не знаят какво стои зад това определение. Някои храни, които всички считаме за полезни за здравето ни, всъщност не са такива.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
1. Риба
Рибата се разделя на две основни категории: отглеждана в стопанства и уловена от дивата природа. Рибите, отглеждани във ферми, се отглеждат при приблизително същите условия като домашните животни. Големият обем фекалии в тези затворени пространства води до чести огнища на болести и паразити и за да се предотврати това, във водата се добавят огромни количества антибиотици и други химикали.
Тези риби се хранят с евтини зърна, соево брашно, глутен, химикали и невротоксини. И съответно всичко това попада в тялото ни след тяхната консумация.
Лекар: Това са най-добрите храни за кръвоносните съдове на възрастните хора
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Дивоуловената риба, разбира се, е по-добра, макар и не напълно. В случая тя съдържа живак (с изключение на някои сардини). Живакът с право носи титлата на един от най-токсичните елементи на Земята.
2. Плодов сок
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
В него няма останали фибри. Веднага след като попадне в стомаха, той се превръща в захар почти мигновено и нивата на кръвната ви захар се покачват. За съжаление това не се отнася само за концентрираните сокове и за соковете, приготвени от свежи плодове.
В случая е най-добре те да се заменят със зеленчуков сок, към който може да добавите и 1-2 ябълки. Смутитата превъзхождат плодовите сокове заради съдържанието на фибри в тях.
Това са най-добрите храни за подобряване на паметта, яжте поне 2 от тях всеки ден
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
3. Готвене със зехтин
При стайна температура зехтинът е много здравословен продукт. Но при високи температури той се превръща в канцероген.
4. Сироп от агаве
Сиропът от агаве е много сладка течност, която често се рекламира като "здравословна" или "нискогликемична" алтернатива на захарта. Но според д-р Джоузеф Меркола, всъщност сиропът от агаве след всички етапи на обработка не се различава много от обикновената фруктоза.
5. Соя
Соевото мляко и тофуто често се смятат за „по-здравословни“ алтернативи на месото и млечните продукти. Яденето на органично ферментирали соеви продукти е приемливо само в малки количества. Но по-голямата част от населението в развитите страни вярва, че продукти като соево мляко и тофу (те се произвеждат предимно от генетично модифицирани растения) са полезни за нашето здраве. Това изобщо не е вярно.
Учени: Тази храна намалява риска от инсулт дори и ако не я ядете редовно
Стотици клинични и лабораторни изследвания недвусмислено свързват соята с недохранване, лошо храносмилане, нарушения на щитовидната жлеза, когнитивен спад, репродуктивни проблеми, безплодие, вродени дефекти при деца, увредена имунна система, сърдечни заболявания и рак, според д-р Кайла Даниел.
Леща, боб, нахут и киноа са перфектните заместители на соята.
6. Млечни продукти
Основният аргумент на привържениците на здравословното хранене в полза на млечните продукти е, че те са важен източник на калций. Тъй като млякото и млечните продукти са почти изцяло животински протеини, те имат киселинен ефект. И за да възстанови киселинно-алкалният баланс, тялото изразходва собствените си запаси от алкални материали - това е преди всичко калцият, натрупан в костите.
Лекар: Само тази храна предпазва от деменция, яжте по 1 порция от нея всеки ден
По този начин вместо да възстанови калция в организма, млякото намалява неговите нива. Освен това пастьоризираното мляко съдържа голямо количество антибиотици. Според лабораторни изследвания един типичен литър мляко съдържа повече от 316 милиона гнойни клетки!
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!