Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хората над 55 години, които правят това, имат по-добра памет

03 март 2023, 14:50 часа

След 55 години мозък започва да старее по-бързо и това се отразява негативно на паметта. Но един фактор може да забави тези процеси.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Хората над 55 години, които са с най-добра памет

Сред редица фактори, идентифицирани като механизми, които ограничават стареенето на мозъка, учените подчертават предимно социалната активност и нормалната сърдечна честота.

За добра памет яжте по 1 лъжичка от това

Основните фактори, които могат да ограничат стареенето на мозъка и развитието на болестта на Алцхаймер над 55-годишна възраст, са идентифицирани от изследователи от университета на Алберта (Канада). Експертите са установили, че състоянието на мозъка и когнитивното здраве в по-напреднала възраст се влияят значително от образованието на хората, както и от ежедневните им дейности. 

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

„При хора (най-често жени), образовани и ангажирани със социална дейност, централната нервна система остарява най-бавно“, твърдят канадски изследователи.

Освен това експертите установяват, че стареенето на мозъка след 55-годишна възраст се забавя поради постоянната умствена работа. При тези хора, които проявяват склонност към овладяване на нови знания и умения, изучаване на езици, овладяване на компютърна грамотност, неврологичното стареене протича по-бавно, твърдят учени от Канада.

Учени разкриха какво се случва с паметта, ако пиете 1 кафе всеки ден

„При хората на възраст 55-75 години добрата памет се свързва с нормален пулс, способности за самообслужване и присъствие на партньори в живота. Хората на възраст над 75 години с добро неврологично здраве са имали бърза походка и рядка склонност към депресия “, споделят авторите на проекта.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Ниската умствена активност и липсата на интерес към всичко ново, високият пулс, липсата на социални дейности и загубата на навици за самообслужване са определени от учените като фактори, допринасящи за влошаване на паметта и стареене на мозъка.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес