Ако употребата на продукти, богати на холестерол, не излиза извън рамките на нормата, това няма да доведе до развитие на заболявания на сърцето.
Такова е заключението на финландски учени, чиято работа опровергава теорията за безспорна опасност от холестерола за сърдечносъдовата система.
Група специалисти от университета на Източна Финландия са провели експеримент с участието на 1032 здрави мъже на възраст от 42 до 60 години. Медиците следили тяхното здраве и хранене в продължение на 21 години и в резултат установили особен фактор, който определя склонността към болести на сърцето.
Лекарите установили, че една трета от участниците били носители на гена ApoE4, който се асоциира с повишен риск от заболявания на сърцето. "Хората, които имат ApoE4, трябва особено внимателно да се отнасят към състоянието на своята сърдечносъдова система", казват авторите на статията.
В рамките на експеримента участниците средно изяждали по 4 яйца на седмица, което съответства на 2800 мг холестерол. Главната „изненада“ в изследването се оказало това, че дори при хората, които се явяват носители на гена ApoE4, не било открито каквото и да е негативно влияние, свързано с употребата на холестерол.
Според популярната хипотеза холестеролът води до влошаване на проводимостта на съдовете поради натрупване на мастни отлагания по вътрешните стени. И все пак не било открито удебеляване на артериите при доброволците, включително при генетично предразположените към проблеми със сърцето.
"Умерената употреба на холестерол не увеличава вероятността от развитие на болести на сърцето дори при хора, влизащи в рисковата група", резюмират финландските учени.
Според медиците за повишения риск от възникване на сърдечносъдови болести допринасят такива фактори като пушене и употреба на голямо количество захар, които вредят повече от холестерола.