Черният пипер е една от подправките, които много от нас консумират ежедневно. Междувременно научните изследвания показват, че тази подправка е богата на антиоксиданти и други съединения, които са от съществено значение за тялото, пише Eatingwell. Изданието отбелязва още, че една чаена лъжичка черен пипер съдържа 13% от препоръчителния дневен прием на манган, минерал, който участва в метаболизма, образуването на кости, имунитета и съсирването на кръвта.
Ето как по-точно тази подправка влияе на сърцето, нивата на холестерола и кръвната захар.
Нивата на холестерола може да се подобрят
Учените са изследвали как активната съставка в черния пипер, пиперинът, влияе върху здравето на сърцето, каза регистрираният диетолог Мейси Диулус.
Изследванията показват, че пиперинът повишава "добрия" холестерол (HDL) и намалява "лошия" холестерол (LDL) и помага в борбата с процесите, свързани с атеросклерозата - натрупването на плаки в артериите. В допълнение, пиперинът може да подобри притока на кръв.
Златна напитка: Ползи за здравето от мляко с куркума + рецепта
Възпалението може да бъде намалено
Пиперинът има мощни противовъзпалителни свойства и може да помогне за подобряване на противовъзпалителните ефекти на други храни. Изследванията показват, че пиперинът, по-специално, намалява възпалението, свързано с метаболитен синдром, чернодробно заболяване, сърдечно заболяване и невровъзпалителни процеси, които играят ключова роля в стареенето на мозъка.
„Когато черният пипер се комбинира с куркума, той подобрява усвояването на куркумин, активното съединение в куркумата, което потенциално засилва нейните противовъзпалителни ефекти“, каза д-р Диулус.
Поддържа здравословни нива на кръвната захар
Проучванията върху животни показват, че пиперинът може да поддържа здравословни нива на кръвната захар чрез подобряване на инсулиновата чувствителност и метаболизма на глюкозата.
Защо куркумата и черният пипер са толкова мощна комбинация?
Може да подобри храносмилането
Повечето от нас поръсват храната си с черен пипер, за да подобрят вкуса й, но също така може да помогне за по-лесно смилане на храната.
„Черният пипер може да подпомогне храносмилането ни, като стимулира производството на солна киселина в стомаха и намалява проблеми като подуване на корема и газове. Когато ядете черен пипер, пиперинът активира черния дроб, панкреаса и храносмилателните ензими в тънките черва, за да разграждат и абсорбират хранителните вещества в храната ви“, казва диетологът Марси Уаске, занимаващ се със здравето на стомашно-чревния тракт.
Черният пипер безопасен ли е за ядене от всички?
За повечето хора консумацията на черен пипер в нормални малки количества е безопасна, освен ако нямате алергии или киселинен рефлукс. Тъй като пиперинът може да увеличи производството на киселина, някои хора с рефлукс съобщават за повишени симптоми след консумация на черен пипер.
„Ако приемате черен пипер под формата на добавка, важно е да се консултирате с вашия лекар или фармацевт, тъй като може да взаимодейства с определени лекарства“, предупреждава д-р Диулус.
Тази подправка е задължителна за всяка трапеза
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!