Можете да увеличите продължителността на живота си и да се радвате на дълголетие, ако следвате определени правила. Това казва американският пластичен хирург и автор на бестселъри Антъни Юн.
3 тайни на дълголетието
Според експерта трябва да се спазват три правила. Първото се отнася до храненето - според д-р Юн трябва да правите почивки в храненето от 12 до 16 часа. Това е необходимо, за да се стимулира вътреклетъчното обновяване, обяснява експертът.
Учени разкриха кои жени живеят над 90 години - ето каква е тайната на дълголетието им
Второто правило според него са редовните силови тренировки. Експертът е на мнение, че трябва да правите поне три упражнения – за гърди, мъртва тяга и коремни преси. Ако тренирате редовно, можете да накарате повечето от основните мускулни групи да работят.
И накрая, третото правило е качественият сън. Важно е да използвате затъмняващи завеси в спалнята и да намалите температурата в стаята до 20 градуса, посъветва д-р Юн.
При човек, който редовно изпитва липса на сън, производството на два хормона е нарушено: лептин и грелин.
Лептинът се нарича хормон на ситостта. Научно доказано е, че концентрацията му в кръвта намалява с една четвърт, когато сънят е непълноценен. Последствията от това са постоянно чувство на глад, увеличаване на порциите храна и честотата на храненията. Резултатът е известен на всички - наднормено тегло.
Грелинът допълва лептина и служи за регулиране на апетита, скоростта на метаболизма и разхода на енергия. При липса на сън количеството грелин се увеличава. Излишъкът му води до повишаване на апетита и забавяне на метаболизма. С напредване на възрастта количеството на грелин в кръвта се увеличава, което също влияе върху появата на наднормено тегло при възрастните хора.
Липсата на сън се отразява негативно на външния вид на човек. Човек, който е спал достатъчно, изглежда много по-млад, по-свеж и по-красив. Човек, който не е спал, има уморен вид, зачервени очи, набръчкана кожа, увиснали мускули на лицето. Общото влошено здравословно състояние също се отразява негативно на цялостното поведение – забавени реакции, влошаване на концентрацията и умствената активност, липса на активност.
Хормонът мелатонин, произвеждан по време на нощен сън, изпълнява редица важни функции в човешкото тяло, включително има противотуморни свойства. Под въздействието на мелатонина раковите клетки спират да растат.
Мелатонинът има силно антиоксидантно действие върху клетките. Благодарение на това работи механизмът за защита на тялото от увреждане от злокачествени клетки, споделя още експертът.
Дълголетие - учени разкриха 2 признака при хората над 65 години, които го издават
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!