Британски учени от Саутхемптънския университет създадоха прототип на лекарство, което симулира ефекта на физически натоварвания за организма. Впоследствие това може да доведе до изобретяването на лекарство срещу наднормено тегло и диабет тип 2, пише Washington Post.
Авторите на съответните изследвания са професорът по химична биология Али Тавасоли и доцентът по интегративна физиология Фелино Кагампанг.
Те твърдят, че са успели да синтезират молекула, която кара клетките на организма да си "мислят", че са изразходвали своята енергия. Веществото е получило названието "Съединение 14" (Compound 14).
Учените смятат, че ако този ефект се потвърди и повтори, а също ако бъде установена неговата безопасност при използване от човека, това ще позволи създаването на лекарство срещу затлъстяване и диабет.
Съединението е тествано върху две различни групи мишки, първата от които се хранила нормално, а втората приемала храна с високо съдържание на мазнини, което довело до затлъстяване и нарушаване на толерантността към глюкоза, а това е ранен признак за диабет.
В резултат от приемането на препарата теглото на мишките от първата група останало в нормата. Във втората група дневната доза "Съединение 14" намалила нивото на глюкоза в кръвта до нормалния показател, а приемането на препарата в продължение на седмица допринесло за загуба на 5% от теглото.
Препаратът се оказал ефективен само в случай че обектът страдал от излишно тегло.
"Нашата молекула активира AMP-зависима киназа, изменяйки клетъчния метаболизъм, затова дава големи обещания като потенциален терапевтичен агент", казва Тавасоли.
Като следваща крачка учените виждат изследване на продължителното въздействие на препарата върху организма.