В интернет пространството съществуват множество и най-разнообразни диети, но за съжаление някои от тях повече ни вредят, отколкото ни помагат. В стремежа си да свалим по-бързо излишните килограми, ние сме склонни да изключим и цели групи храни. Най-често премахваме въглехидратите от менюто си, но има много начини, чрез които да си набяваме нужните такива, без да пълнеем. Ето какви са съветите на диетолог Симеонов:
Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб
Още: Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката
Не можем да живеем без въглехидрати
Те са изключително важни за нашия организъм и трябва да търсим такива с нисък гликемичен индекс. Прекомерната консумация на въглехидрати с висока плътност е причината да трупаме килограми, затова трябва да се насочим към другия вид. Предпочитайте пресни и цели плодове пред фрешове и сокове. Може да ги използвате и за смутита. Но чрез фрешовете въглехидратите навлизат прекалено бързо в кръвния поток, панкреасът отделя големи количества инсулин, а нивата на кръвната захар спадат.
Често задавани въпроси
Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
• Кои са въглехидратите с висока плътност?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Всички тестени изделия и опаковани продукти. Придържайте се към алкалните храни.
• Можем ли да изберем безвъглехидратна диета?
За правилното и здравословно хранене, а дори и отслабване, е важно при всяко хранене да спазваме съотношението 40% въглехидрати, 30% мазнини и 30% протеини. Но трябва да споменем, че гените също оказват роля.
Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари
Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?
• Вредна ли е ежедневната консумация на хляб?
От значение е количеството приет хляб, ориз или картофи. Но например ежедневната консумация на пълнозърнест хляб с покълнали семена по никакъв начин е вреди на организма ви. Препоръчваме ви да си приготвяте или купувате хляб с квас или сода.
• Колко често ни е позволено да хапваме ориз и картофи?
За да не натрупате излишни килограми, хапвайте тези продукти до три пъти седмично. Важно е обаче да е само по веднъж в този ден, а не и за обяд, и за вечеря например.
• Киноата и чиа семената богати ли са на въглехидрати?
Да, те са добри източници на въглехидрати и можем да ги консумираме три пъти дневно. Подходящи са за всякакви смути рецепти. Нахутът се накисва на предната вечер, за да се свари по-бързо след това. Елдата е добре да комбинираме с мазнини или протеини. А най-добър вариант е беленият коноп. Киноата можем да прибавим към всяка салата, а по избор – да консумираме и с кисело мляко.
• Полезно ли е житото?
Житото по магазините е хибридна храна, а тези храни отключват автоимунни заболявания. Затова го приготвяйте сами вкъщи или го взимайте от доверени малки пекарни.
• Как правилно да приготвяме картофите?
Картофите трябва да се варят с ципите, за да запазят полезните си вещества. Поднесени с оцет, те се усвояват по-бързо от организма.
• Кои плодове да избягваме, ако искаме да отслабнем?
За предпочитане е да се избягват бананите в такива ситуации, защото те са на челно място по калорийност. Хапвайте леки сезонни плодове и дори може да си позволявате по-големи количества от тях. Банани си позволявайте до 3 пъти седмично.