Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фруктозата влияе пагубно на мозъка

27 април 2016, 07:45 часа

Американски изследователи са открили, че фруктозата, която се смята за полезен подсладител, всъщност може да вреди на здравето.

Генетичните мутации в мозъка се свързват с цяла редица заболявания, включително диабет, сърдечносъдови заболявания, Алцхаймер и синдром на дефицит на внимание и хиперактивност.

Както са изяснили учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, подобни генетични нарушения могат да възникват в резултат на редовна употреба на храни с високо съдържание на фруктоза, пише Tech Times.

Но има и добра новина. Оказва се, една от разновидностите на омега-3 мастните киселини – докозахексаеновата киселина (DHA) – е способна да обръща назад генетичните изменения, предизвикани от фруктозата.

Забележително е според учените, че DHA променя не един-два гена, а, изглежда, връща целия набор от гени в нормално състояние.

DHA се намира в мембраните на клетките на главния мозък, но нейното количество не е достатъчно за борба със заболяванията. Затова тя трябва да се допълва с помощта на храненето. Полезната мастна киселина се намира в големи количества в дивата сьомга. Тя се среща и в рибеното масло, лененото семе, гръцките орехи, плодовете и зеленчуците.

DHA укрепва синапсите в мозъка и подобрява паметта и способността за обучение. Учените са провели експерименти на мишки и са открили, че фруктозата влияела съществено на гризачите, като я влошавала. А включването на докозахексаенова киселина в менюто позволило да се неутрализират негативните ефекти от фруктозата.

Кръвният анализ също показал, че животните, получаващи много фруктоза, но без прием на DHA, имали повишени нива на глюкоза, инсулин и триглицериди в сравнение с гризачите, получаващи само DHA или обикновена вода.

Учените секвенирали 20 000 гена от мозъка на мишките и изяснили, че в 900 от тях са настъпили изменения, свързани с действието на фруктозата (700 гена в хипоталамуса и 200 – в хипокампа).

Тези области имат важно значение в организма на човека, тъй като регулират процесите на възпаления, връзките между клетките и обмяната на вещества.

Учените са обърнали внимание, че на първо място се засягат гените Bgn и Fmod. Тяхната мутация предизвиква каскаден ефект, който в резултат води до изменения на стотици други гени.

Според изследователите това сочи, че именно тези първи гени могат да станат потенциални мишени за нови лекарства срещу заболявания, които се предизвикват от измененията на гените в мозъка.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес