Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ендокринолог: Това е най-добрата билка за щитовидната жлеза

19 февруари 2024, 22:44 часа

Йоден дефицит, стрес, хормонални промени – всичко това може да причини заболявания на щитовидната жлеза. Според статистиката жените страдат от такива заболявания много по-често, а тези, които са на прага на менопаузата или са в този етап от живота, са изложени на повишен риск. Това споделя руският ендокринолог и кандидат на медицинските науки Лариса Суботина. Експертът допълва, че навременната диагностика помага за решаване на проблемите с минимален дискомфорт. Лекарят припомня, че превенцията е много по-ефективна и по-безопасна.

Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора

Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените

Най-добрата билка за щитовидната жлеза

“Една билка е ефективно средство за профилактика и лечение на заболявания на щитовидната жлеза. Бялата тинтява се използва активно за лечение на заболявания на коментираната жлеза и за профилактика, тъй като съдържа албинин. Това вещество има силно противовъзпалително действие. Освен това бялата тинтява съдържа йод, което е необходимо условие за здравето на жлезата”, казва ендокринологът.

5 симптома, които издават, че имате проблем с щитовидната жлеза

“Бялата тинтява е полза най-вече за жени над 45 години. Проучванията показват, че съдържа висока концентрация на вещества, които също намаляват нивото на хормоните на стреса. За да приготвите инфузията, вземете 100 грама натрошен корен от тинтява. Налейте един литър водка. Поставете на тъмно и топло място за 30 дни.

Още: Как да се справим с ангината: Видове, лечение и съвети за бързо възстановяване

Още: При диабет: Тези плодове могат да повишат кръвната ви захар – трябва ли да ги избягвате

След това прецедете, изстискайте утайката и приемайте по 30 капки два пъти на ден преди хранене в продължение на един месец. Почивките между курсовете са най-малко две седмици”, казва д-р Суботина.

Симптомите, които издават дисфункция на щитовидната жлеза

Функцията на коментираната жлеза е пряко свързано със здравето на сърдечно-съдовата система, репродуктивната функция, скоростта на метаболизма и психо-емоционалното състояние на човек. Често причината за нарушаване на функционирането на тези системи е намалена или повишена активност на жлезата, която протича в латентна форма. Ето защо е важно първите признаци да се разпознаят навреме и да се започне лечението.

Един от симптомите е хронична умора.

“Ако въпреки достатъчното сън се чувствате депресирани, без енергия и не можете да се концентрирате, това може да е първият признак на заболяване. Щитовидната жлеза произвежда хормони, които са отговорни за енергийния баланс на тялото и допринасят за производството на "хормона на щастието" - серотонин. При недостатъчна секреция на тези хормони всички процеси в тялото протичат по-малко активно, което също засяга умствената дейност.”, казва специалистът.

Още: Това е най-доброто олио за пържене на яйца

Още: Студът фактор ли е за разпространението на вируси: Съветите, с които ще ги преборите

Същевременно при дисфункция в коментираната жлеза всички процеси в тялото протичат с ускорени темпове, така че мозъкът ви получава стимулиращи сигнали, които водят до повишена възбудимост и тревожност.

Излишъкът от хормони, произвеждани от щитовидната жлеза, води до когнитивно увреждане. Трудно ви е да се концентрирате и трудно запомняте и мислите.

Намаленото либидо също е важен симптом, както и загубата на коса, а също и влошаването на състоянието на кожата.

Кои симптоми издават болна щитовидна жлеза?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение! Преди да започнете прием на билки и добавки се консултирайте с лекар за противопоказания и странични ефекти!

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес