Холестерол - това восъчно вещество е необходимо на тялото ни за изграждане на клетки и да производството на хормони. Но прекалено високите количества от него в кръвта може да увеличат риска от сърдечни заболявания и инсулт. Диетологът Бранка Миркович разкри кои са 5-те доказано ефективни метода за намаляване на нивата му.
Сваляне на холестерола – 5 доказани начина без лекарства
„Важно е телесното тегло да е нормално и процентът на мастната тъкан в тялото да е нормален. Движението, повече почивка и сън, особено през нощта, намаляването на стреса и разбира се, правилното хранене са ключови в поддържане на нормален холестерол“, обяснява експертът.
Промяната в диетата трябва да продължи най-малко три до шест месеца, за да се нормализира целият липиден статус. Така можете да избегнете приема на лекарства, съветва д-р Бранка.
Тази евтина риба топи кръвни съсиреци и сваля холестерола
"Организирайте храненето си на седмична база, купувайте само пресни храни и изхвърлете сладкиши, сокове, закуски, прекалено преработена храна от менюто си. Избягвайте преяждането, а диетата трябва да включва всички продукти, месо, млечни продукти, яйца, зеленчуци, плодове. Увеличете прием на фибри за добра функция на червата, пълнозърнести зърнени храни, ориз, различни зърнени храни ”, казва д-р Бранка Миркович.
„Денят може да започне със смути от зеленчуци и ябълки с добавка на бадеми, орехи, лешници или обикновена каша от овесени ядки или семена от чиа с нискомаслено кисело мляко, малко плодове и бадеми. Ако не сте фен на кашата , можете да ядете пълнозърнест тост със сирене с добавка на зеленчуци“, обяснява експертът.
"За обяд изберете по-постни меса като пилешко, пуешко, телешко и избягвайте червените меса. Приготвяйте храната чрез варене във вода, на пара или горещ въздух и добавете олио накрая. Изключете храните, които са пържени, особено такива в много мазнина", казва диетологът.
„ Яжте два пъти на ден плодове, но не повече от 120-150 грама на ядене. Най-добре е да ядете сезонни плодове, ябълки, круши, боровинки, малини, къпини“, отбелязва лекарят.
Храненето трябва да бъде съобразено с психофизичните натоварвания и здравословното състояние. Въпреки това д-р Бранка споделя, че понякога е необходима консултация с лекар и при необходимост да се използват предписани таблетки с препоръка на лекаря.
„Борбата с високите холестеролни нива е дългосрочна и изисква промяна в хранителните навици и начин на живот, както и последователност. Трябва да има хранителен план и добра организация на набавянето и приготвянето на храната и резултатите със сигурност няма да закъснеят и ще се запазят“, споделя още експертът.
Още: Смокини: Лекар разкри какво се случва с холестерола ви, когато ги ядете
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!