Хората, които страдат от мозъчни травми, са изложени на по-голям риск от деменция, сочи проучване, цитирано от БГНЕС.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Анализ на 2,8 милиона души откри, че при хората, претърпели една или повече мозъчни травми, е 24% по-вероятно да получат деменция в по-късен етап от живота си, от тези, които не са.
Рискът е най-голям при хора, получили наранявания през първите 20 години от живота си.
Деменцията е сред мозъчните заболявания, включващи също болестта на Алцхаймер. Тя засяга около 47 милиона души по света - брой, който се очаква да се удвои през следващите 20 години.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
Изследванията доказват връзката между мозъчните травми - водещи причини за които са инциденти при катастрофи и нападения - и последвалата ги деменция.
Проучването е проведено с пациенти в продължение на 36 години.
Пострадалите от различни травми до 30-годишна възраст са с 37% по-голяма вероятност да развият деменция на по-късен етап.
Джеси Фан, професор по психиатрия и поведенчески науки към медицинския университет в Сиатъл, съобщава: "Нашите открития не доказват, че всеки, страдащ от травматично мозъчно увреждане, ще развие деменция с остаряването си".
Д-р Дъг Браун, главен изследовател на Алцхаймер, казва, че мозъчните травми са "много по-малък" фактор, отколкото тютюнопушенето или заседналия начин на живот.
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина