Лукът е ботаническа част от семейството на лилиите (Liliaceae), заедно с чесъна , шалота и праза. Въпреки че не се цени толкова високо, колкото чесъна, лукът съдържа мощни съединения, за които е известно, че са полезни за здравето.
Лукът е в основата на голямо разнообразие от ястия, независимо дали се консумират сурови, сотирани, печени, на пара или варени.
Ползите за здравето от лука включват:
Още: Прясно мляко - как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
Богат на антиоксидантни съединения
Съдържат противоракови съединения
Може да поддържа здравето на сърцето
Може да поддържа здравето на костите
Още: Хранителна мая - ползи за здравето и как да я използвате
Може да поддържа здравето на червата
Може да помогне за регулиране на кръвната захар
Може да поддържа дихателната система
Може да защити храносмилателната система
Още: Лекар: Тази подправка помага при висока кръвна захар, но не е полезна за всеки
Може да помогне при регулиране на теглото
Хранителен профил на лука
Порция от 80 g лук (суров) осигурява:
28kcal / 120kj
Още: Лекар: По колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден?
0,8 g протеин
6,4 g въглехидрати
5,0 g захари
1.8g фибри
Още: Кашкавал и диабет: Може ли да се яде или не може?
2,0 mg витамин С
Една средна глава лук или 80 г се брои за една порция от вашите пет на ден.
Полезен ли е лукът?
1. Богат на антиоксидантни съединения
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Лукът е пълен с растителни съединения, включително флавоноиди, които имат както защитен, така и противовъзпалителен ефект. Когато се консумират редовно и в достатъчно количество, тези съединения могат да помогнат за предпазване от хронични заболявания като рак и диабет. Всъщност лукът съдържа над 25 различни флавоноида и е един от най-богатите източници в нашата диета.
2. Съдържа противоракови съединения
Лукът съдържа и съединения, съдържащи сяра, за които е доказано, че предпазват от някои видове рак . Някои проучвания показват, че хората, които ядат диета, богата на зеленчуци от алиум, като лук, имат по-нисък риск от някои видове рак, включително колоректален рак. Въпреки че доказателствата изглеждат обещаващи, са необходими клинични изпитвания, за да се разбере напълно как лукът може да допринесе за тази защита.
3. Aнтибактериален
Още: Могат ли хората с диабет да ядат картофи
Той се използват в народната медицина за облекчаване на кашлица, настинка и катар от десетилетия, а сега проучванията подкрепят факта, че лукът има ценни антибактериални свойства. Тези свойства са ефективни срещу подобни на E.coli, Pseudomonas aeruginosa и Staphylococcus aureus (MRSA).
Нещо повече, по-старият съхраняван лук изглежда най-мощен. Това е защитен флавоноид, наречен кверцетин, на който трябва да благодарим тук, защото има силата да инхибира растежа на Helicobacter pylori и устойчивия на метицилин Staphylococcus aureus.
4. Може да поддържа здравето на сърцето
Кверцетинът също има защитен противовъзпалителен ефект и се смята, че това, заедно с други полезни съединения в лука, може да допринесе за благоприятните за сърцето свойства на зеленчука. Червеният лук има два пъти повече кверцетин от белия лук и зашеметяващите 14 пъти повече от това в чесъна.
Още: Чай №1 за регулиране на кръвната захар
Проучванията показват, че яденето на червен лук може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания чрез понижаване на кръвното налягане, управление на нивата на холестерола и намаляване на възпалението .
5. Може да поддържа здравето на костите
Включването на лук в диетата е свързано с подобряване на костната плътност. Това може да се дължи на техните защитни антиоксидантни свойства, които намаляват оксидативния стрес и изглежда намаляват загубата на костна маса.
Проучване , разглеждащо ефекта върху жени в пери- и пост-менопауза, съобщава, че честата консумация на лук намалява риска от фрактура на бедрената кост. Допълнително проучване върху жени на средна възраст показва, че консумацията на сок от лук намалява загубата на костна маса и подобрява костната плътност.
Още: Лекар: Кои стойности на кръвната захар са най-опасни?
6. Може да поддържа здравето на червата
Лукът е богат на фибри, особено несмилаемите, които помагат за поддържане на здравето на червата. Въпреки че не можем да усвоим пребиотичните фибри , бактериите, които живеят в червата ни, го правят и ги използват като източник на гориво, за да помогнат за увеличаване на техния брой и да произвеждат полезни странични продукти, наречени късоверижни мастни киселини (SCFA). Изследванията показват, че тези SCFAs са важни за поддържане на здравето и целостта на червата и подпомагане на нашия имунитет и храносмилане.
Лукът обаче съдържа инулин и фруктоолигозахариди – те се класифицират като FODMAP – видове въглехидрати, които могат да бъдат проблематични за някои хора.
7. Може да помогне за регулиране на кръвната захар
Още: Зелен фасул - как влияе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Включването на лук в диетата може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар; все още има какво да научим в тази област, но малко проучване на диабетици тип 1 и 2 установи, че изяждането на 100 g суров червен лук значително понижава кръвната захар на гладно след четири часа.
Този ефект може отново да се дължи на растителното съединение кверцетин , което изглежда взаимодейства с клетките в тънките черва, панкреаса, черния дроб и скелетните мускули.
8. Може да поддържа дихателната система
Потенциално полезни при състояния като астма и бронхит, няколко проучвания показват, че съединенията в лука могат да отпуснат гладката мускулатура на дихателните пътища, да подобрят алергичната астма и да намалят възпалението в белите дробове.
Още: Има ли алкохол, който може да се пие при диабет?
9. Може да защити храносмилателната система
Включването на лук в диетата може да има защитен ефект върху храносмилателната система. Към днешна дата голяма част от тези изследвания са проведени върху животински модели, но констатациите показват, че лукът може да смекчи стомашните язви и да облекчи колита.
Необходими са обаче повече изследвания, за да се прецени дали тези ефекти могат да бъдат възпроизведени при хора.
10. Може да помогне при управлението на теглото
Още: Лекар: Ето кои храни намаляват най-много кръвната захар
Няколко проучвания върху животни и клинични изпитвания съобщават, че лукът може да бъде ефективен при превенцията и управлението на затлъстяването. Едно проучване оценява ефекта от 9 g порция лук на прах на ден в продължение на 12 седмици и съобщава, че лук на прах (и потенциално съдържанието на кверцетин) може да намали риска от затлъстяване и да подобри функцията на черния дроб. По подобен начин изглежда, че екстракт от задушен лук намалява общите телесни мазнини и най-вече коремните висцерални мазнини при група хора с наднормено тегло.
Безопасен ли е лукът за всички?
Алергията към лука е рядка, но някои хора имат чувствителност към него. В резултат на това тези хора могат да изпитат храносмилателни проблеми, включително киселини и газове.
Тъй като лукът съдържа FODMAPs, вид въглехидрати и фибри, които някои хора смятат, че храносмилателната им система не може да понесе, това е особено важно за тези с диагноза синдром на раздразнените черва (IBS).
Лукът придава вкус на ястие, богат е на хранителни вещества и съдържа мощни растителни съединения, които могат да подобрят здравето на храносмилането, имунната функция и здравето на сърцето. За по-голямата част от хората лукът е полезно допълнение към балансирана диета, но тези, диагностицирани с IBS, може да се наложи да бъдат внимателни.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.