Учени от Българската академия на науките измериха нивата на стрес сред населението по време на въведеното заради коронавируса извънредно положение, предаде БНР.
Според данни от проучване на департамент "Психология" към Института за изследване на населението и човека у нас на най-силен стрес в момента са подложени жените в София на възраст от 31 до 45 години, които работят вкъщи. Проучването, проведено сред близо 1400 мъже и жени на различни възрасти миналата седмица, поставя въпроса как преценявате риска да се заразите от коронавирус - в скала от 1 до 10 средната стойност на отговорите е 6, а на въпроса "Колко тревожни се чувствате?" - 5, уточнява БГНЕС.
Болшинството от запитаните виждат по-голяма заплаха в икономическата ситуация след коронавируса, отколкото в самата зараза. По-тревожни във връзка с нея като цяло са жените. Сред тях обаче са по-високи и нивата на оптимизъм. Работа по време на епидемия - най-високи са нивата на положително мислене сред лицата, които са на работното си място, а най-ниски - при работещите вкъщи. Наивен оптимизъм е най-широко използваната от хората стратегия за справяне със стреса. Сред тези стратегии фигурират още езотричното мислене и дори протягане на ръка към суеверията, показва още проучването.
Още: "Между сълзи и радостни новини - светът и коронавирусът"