Лекар: 5 причини витамините да НЕ се усвояват от тялото

04 април 2025, 15:36 часа

Често приемаме различни витамини и добавки, за да подобрим цялостното си здраве. Но съществуват определени фактори, които могат да намалят бионаличността или тяхното усвояване от организма, според руския диетолог д-р Олга Безугла.

"Важно е да разберете колко ефективно тялото може да абсорбира витамините. Този процес, известен като бионаличност, определя колко хранително вещество от храна, лекарство или добавка попада в клетките и се използва от тялото", казва специалистът и обяснява какво точнио намалява или блокира напълно усвояването на приеманите витамини.

Какво намалява усвояването на витамините? 

Много фактори могат да намалят бионаличността: качество на храната, стомашно-чревно здраве, бременност и генетика.

"Важно е да запомните, че алкохолът намалява усвояването на витамините А, D, Е, К, група В, магнезий и цинк, повишава нуждата от тях и ускорява загубата им. Кофеинът намалява усвояването на хранителни вещества и инхибира усвояването на витамини от група В, калций, желязо и магнезий", казва лекарят.

6 витамина за железен имунитет през зимата

Храносмилателните проблеми (болест на Crohn, SCD, целиакия) затрудняват усвояването на хранителните вещества. Също така лекарства (като статини) нарушават усвояването и използването на хранителни вещества като коензим Q10.

Стресът повишава нивата на кортизола, изчерпвайки хранителните вещества и увреждайки храносмилането.

"Бионаличността е количеството хранително вещество от храна, лекарство или добавка, което се абсорбира в червата и става достъпно за действие в клетките и тъканите. Това е важен, но често подценяван фактор, който влияе върху продължителността на живота и здравето", казва специалистът.

Във фармакологията бионаличността е процентът на приложеното вещество, което навлиза в кръвния поток. Лекарството, приложено интравенозно, има 100% бионаличност. Когато се приема през устата, този процент може да бъде намален поради метаболизма в черния дроб и стомашно-чревния тракт.

При хранителните добавки бионаличността зависи не само от количеството вещество, абсорбирано в кръвта, но и от това колко ефективно тялото го използва или съхранява.

Лекар: Дефицитът на тези витамини е причината за наднормено тегло

Как се усвояват витамините?

Според експерта храносмилателната система с помощта на ензими и емулгатори разгражда витамините и хранителните вещества от храната и добавките до молекулярно ниво, за да могат да се абсорбират през чревната лигавица в кръвта. Този процес се влияе от фактори като храносмилателната конкуренция и добавянето на други добавки.

За ефективно усвояване минералите трябва да бъдат разградени на заредени йони. В допълнение, много добавки съдържат минерали като оксиди, които имат по-ниска бионаличност в сравнение с други форми поради трудното образуване на йони.

След разграждането почти всички витамини и минерали се транспортират от лигавичните протеини в кръвта. Високата кръвна захар може да намали ефективността на транспорта на витамин С, тъй като и двете молекули използват подобни транспортери (GLUT).

Кога е най-подходящото време за прием на витамини?

Магнезият е най-добре да се приема вечер заради неговите успокояващи свойства, особено под формата на магнезиев глицинат.

Мастноразтворимите витамини A, D и E се усвояват по-добре с храни, съдържащи мазнини. Витамин С може да подобри усвояването на желязото.

Диетологът съветва добавките да се съхраняват на хладно и сухо място, а рибеното масло и течните продукти да се съхраняват в хладилник, за да се запази ефективността им.

Запомнете ги: Това са витамините, които НЕ трябва да пиете заедно

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес