Добавянето на противовъзпалителни храни към вашата диета е важно за цялостното здраве. Правилното и здравословно хранене може да повлияе особено добре на здравето на определени органи, да помогне при храносмилателни проблеми и да намали риска от развитие на много хронични заболявания.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Вижте още: Този плод е много опасен за хора с високо кръвно и холестерол
Храните, които съдържат противовъзпалителни свойства, обикновено съдържат антиоксиданти, здравословни мазнини и други полезни съединения, които помагат за възстановяване на тъканите, намаляват оксидативния стрес и насърчават естествените процеси на възстановяване на тялото.
Д-р Ралф Уолдо открои няколко от най-здравословните видове храни, които имат противовъзпалителни свойства и трябва да се консумират по-често.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Куркума
Куркумата е популярна подправка, която съдържа куркумин, съединение с мощни противовъзпалителни свойства. Това съединение помага за намаляване на възпалението чрез инхибиране на възпалителни пътища и ензими, което може да помогне за облекчаване на свързаните с възпаление състояния в черния дроб и стомаха.
Уолдо посочва, че често препоръчва добавяне на куркума към храни и напитки. Пациентите съобщават за подобрено храносмилане, по-малко болка и по-добри нива на енергия“
Зеленолистни зеленчуци
Зелените листни зеленчуци, като спанак, зеле и манголд, са богати на антиоксиданти и фитохимикали, които имат мощни противовъзпалителни ефекти. Съединенията в зелените листни зеленчуци помагат за намаляване на възпалението в цялото тяло, включително черния дроб и стомаха.
„Листните зеленчуци, като къдраво зеле и спанак, осигуряват основни хранителни вещества за детоксикация на черния дроб и здравето на клетките. Консумирането им ежедневно може да увеличи енергията и да подобри здравето на кожата“, добавя Валду.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Мазни риби
Известно е, че е здравословно да се консумира мазна риба. Този вид риба съдържа селен и други антиоксиданти, които помагат в борбата с оксидативния стрес и възпалението. По-специално селенът играе роля за намаляване на възпалението на черния дроб и поддържа антиоксидантната защита.
Лекарят обяснява, че "мазната риба с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, като сьомга и сардини, намаляват възпалението и поддържат здравето на червата и хормоните. Също така, яденето на храни, богати на омега-3 мастни киселини, влияе положително върху метаболизма и настроението."
Екстра върджин зехтин
Зехтинът екстра върджин е възхваляван за многобройните си ползи за здравето, особено неговите противовъзпалителни свойства и положителен ефект върху здравето на черния дроб и стомаха, съобщава She Finds.
„Зехтинът екстра върджин съдържа олеинова киселина, противовъзпалителна мазнина, която подпомага храносмилането и предпазва чревната лигавица. Използването на зехтин вместо други мазнини помага за намаляване на възпалението в червата и тялото“, посочва Валду.
Вижте още: Имате бели налепи по езика? 7 болести, които ги причиняват
Какво друго можете да добавите към вашата диета?
Лекарят също така посочи, че можете по-често да консумирате храни, които съдържат пробиотици, както и чай от джинджифил и куркума.
Смята се, че този чай е добър за подпомагане на детоксикацията на черния дроб, намаляване на възпалението на стомаха и насърчаване на цялостното здраве на храносмилането.
Що се отнася до пробиотиците, те могат да помогнат за облекчаване на симптомите на стомашно-чревни оплаквания, като подуване на корема, газове и диария, които често са свързани с възпаление. Като подобряват храносмилането и чревната подвижност, пробиотиците допринасят за общия комфорт и функцията на стомаха.
"Пробиотиците, открити в киселото мляко, кефира, кимчи и киселото зеле, възстановяват чревната флора, необходима за черния дроб и храносмилането. Ежедневният прием на пробиотици може да облекчи безпокойството, да подобри настроението и да укрепи имунитета", заключава Валду.