Заради стреса и натовареното ежедневие все повече хора страдат от липса на сън или некачествен такъв. Ако се събуждате сутрин изморени и не се чувствате отпочинали, ето няколко неща, които може да направите в ежедневието си за по-добър сън.
Още: 1 от 5 жени е застрашена от това – без дори да подозира
Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки
1. Излагайте се на слънчева светлина през деня.
Това подобрява дейността на биологичния часовник, а именно да се чувствате будни и енергични през деня. При липсата на естествена светлина, тялото разбира, че е време за сън. Излагането на слънчева светлина, дори и за няколко минути на ден, подпомага продължителността на съня ни и намалява времето на заспиване.
2. Не приемайте кофеин късно.
Още: Какво да ядем след 50: Практични съвети за здраве и дълголетие
Още: Салата от глухарче: Какви са ползите от нея и как да я приготвите правилно
Въпреки многото си ползи, като подобряване на концентрацията и енергията, кафето може да възпрепятства съня. Когато приемаме кофеин в късния следобед, нервната ни система се стимулира и това възпрепятства тялото от почивка вечер. Ако имате проблеми със съня, е препоръчително да ограничите пиенето на кафе до 16ч. следобед.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 "лоши" храни, които свалят холестерола
Още: Лекар: Това са скритите причини за косопада, които всеки трябва да знае
3. Изключете дневната дрямка.
Спането през деня или късния следобед за повече от 30 мин. може да окаже негативно влияние на нощния сън. Дългата следобедна дрямка обърква вътрешния ни часовник и е възможно да изпитаме трудности при заспиването. Това е строго индивидуално и може да не влияе на всеки, но е препоръчително да се избягва.
4. Създайте си рутина.
Още: Наистина ли е полезно изгарянето от коприва?
Още: Пълнозърнестият герой в чинията: По-здравословната алтернатива на белия ориз
При некачествен или непродължителен сън, влияние оказва нарушената рутина. Препоръчва се заспиването и събуждането да се случва в едни и същи часове всеки ден. Така научаваме тялото, че в тези определени часове трябва да изпълнява дадена функция.
5. Ограничете ползването на електронни устройства вечер.
Изкуствената светлина, която се излъчва, създава усещането за ден и намалява производството на мелатонин (хормон на съня). Синята светлина, излъчвана от устройствата е основна причина за нарушения сън. Препоръчва се да носите очила с филтър вечер или по възможност да оставите устройствата приблизително 2 часа преди лягане.