Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правила и грешки при пръскане на прасковата

04 юни 2024, 19:22 часа

Пръскането на прасковата е важна мярка, която предпазва дърветата от най-често срещаните болести и основни растителни паразити. Задължително при отглеждане не само на прасковата, но и въобще на овощни култури, е третирането на растенията със специални препарати срещу болести и неприятели. Пръскането се извършва няколко пъти в годината, като всяка процедура е предназначена за решаване на определени конкретни проблеми.

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Третирането на насажденията в началото на пролетта се извършва многократно. През този период е необходимо прасковените дървета да се пръскат не само с инсектицидни препарати, но и с фунгицидни средства или смеси, които включват комплексни решения срещу най-често срещаните и вредни увреждащи фактори.

С какво е полезно да се пръскат овошките през април?

Етапи

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Още: В какво е най-добре да засадите разсад?

В зависимост от етапа на развитие на растенията експертите препоръчват използването на различни препарати и средства.

По време на първото третиране е препоръчително да се пръска с фунгициди на медна основа или с нафта, която покрива растенията с тънка мазна плака. В началото на вегетационния период прасковите често са засегнати от накъдряне на листата и това заболяване трябва да се предотвратява още преди разтварянето на пъпките.

Пръскането на праскови на етап „розова пъпка“ се извършва с помощта на системен бензимидазолов фунгицид или бордолезова смес с добавяне на агенти срещу увреждане от акари, хоботникови бръмбари и излюпващи се гъсеници.

Пръскането след цъфтежа на растенията е последният етап от пролетното третиране на градинските насаждения. Разрешено е да се използва обикновена урея, която има пагубен ефект върху патогени и насекоми вредители и в допълнение насища растенията с азот.

Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?

Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя

При извършване на защитни мерки е необходимо да се спазва времето за обработка и да се следват инструкциите, предоставени от производителите на инсекто-фунгицидни препарати.

Резитба на прасковите през пролетта - как се прави, за да е богата реколтата им

Време за пръскане

Ранното пролетно пръскане в съответствие с изискванията на технологията за отглеждане на костилкови овощни култури се прилага няколко пъти:

- първото третиране се извършва още преди разтварянето на пъпките и е насочено към унищожаване на всички видове растителни паразити, които са успели успешно да презимуват в пукнатини в кората на дървото и издънките на растението;

- второто третиране - във фаза на разтваряне на пъпките, включва защита срещу къдрене на листата и струпясване, както и против вредители;

- третото третиране - върху розова пъпка, се извършва с цел повишаване на имунния статус на овощните растения и защита срещу гъбични инфекции;

- четвъртата обработка, извършена след цъфтежа, е насочена към насищане на овощните насаждения с азотосъдържащи компоненти, защита от растителни паразити и най-често срещани заболявания.

Масовото третиране на растенията през пролетта трябва да бъде придружено от санитарно подрязване на короната.

Грешки при пръскане на прасковата

Първата пролетна работа по принцип е пръскането и варосването на ствола на прасковените дървета. Много градинари обаче пренебрегват извършването на подобни дейности, особено варосването, и по този начин излагат прасковите на риск от много опасни болести и растителни паразити.

Преди фазата на пъпкуване на растението е грешка да се използва урея (карбамид) и други препарати, които съдържат урея - това провокира преждевременното събуждане на вегетативните процеси.

При това не всички градинари знаят, че е необходимо да се обработват овошките през пролетта на няколко етапа, като се използват различни препарати и средства. Стандартният ефект от основните разтвори за третиране на овощни дървета продължава около десет дни или две седмици – това са паузите, които трябва да се спазват при пръскане.

Също е грешка е да се пренебрегват редица подготвителни мерки преди пръскането. Всички стари клони трябва да бъдат отрязани и изгорени. Няколко дни преди първото третиране трябва да прекопаете овощните дървета и да ги варосате.

За да се настроят прасковите за наближаващия активен вегетационен период, е необходимо при суха пролет да се извърши напояване, което ще подхрани качествено кореновата система на дървото.

 

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес