Зимата е време, когато тялото е особено уязвимо към спадове в имунитета. Честото излагане на студ и влага прави имунната система податлива на бактерии и вируси. За щастие можете да подпомогнете функционирането му по естествен начин, т.е. с помощта на билки от градината или пък отгледани на перваза на прозореца. Коя обаче ще работи най-добре?
Борете се с настинките естествено
Настинката е възпаление на носната лигавица, параназалните синуси и гърлото, причинено от вируси. Най-характерните ѝ симптоми са:
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
- слабост
- усещане за драскане в носа
- болки в гърлото
- хрема и кихане
Още: Топ 5 билки съдържащи витамин Д
Може да се появи кашлица и субфебрилна температура (при възрастни) или треска (при деца). Въпреки това, всички симптоми на заболяването обикновено изчезват след няколко дни. Най-често вирусите се предават по капков път, когато пациентът кашля или киха, без да покрива устата и носа си. За съжаление можете да се заразите и чрез контакт със заразени предмети, напр. количка за пазаруване, парапет в автобус или трамвай. Есента и зимата са периоди, в които тялото ни е отслабено, наред с други.
Най-добрите градински билки при настинки
Лечението на настинка включва облекчаване на неприятните симптоми. Въпреки това си струва да посегнете към билки, които помагат за хидратиране на тялото, укрепване на имунитета, облекчаване на болката и борба с вирусите. Често ги отглеждаме в домашната градина и на перваза на прозореца през есента и зимата. Ето кои видове си струва да отглеждате, когато сте настинали.
Още: Кои са най-добрите билки за подсилване на имунитета през зимата?
1. Градински чай
Това е многогодишно растение, което може успешно да се отглежда в домашна градина. Просто му осигурете слънчево място и влажна, варовита почва, за да може да цъфти красиво. Салвията се характеризира със стъбла с височина от 50 до 70 см и лилави цветове, събрани в съцветия. Това е медоносно растение, така че присъствието му на балкона или в градината е много ценно. Най-важният източник на полезни за здравето съставки на градински чай са върховете и листата му. Те включват етерично масло, танини, флавоноиди, витамини, включително А и С и ценни минерали като калций, калий, натрий и калий.
Могат да се похвалят с бактерицидни и вирулицидни свойства, поради което градинският чай се препоръчва особено при настинки. Освен това растението подпомага диастолните и диуретичните процеси, помага при проблеми с храносмилането и подпомага релаксацията, което има положителен ефект върху хода на възстановяването. Можете да пиете отвари от градински чай до 3 пъти на ден или да го използвате за гаргара на гърлото и устата.
Още: Кои билки се смята, че помагат при настинка и грип
2. Мащерка
Малко, вечнозелено растение, което произвежда издънки с дължина от 25 до 30 см. Има малки, редуващи се листа и бели или розови цветчета, събрани в венчета по върховете на леторастите. Мащерката е медоносно растение и привлича вниманието с приятния си аромат. Може да бъде култивиран в градината или в саксия - осигурете му само пропусклива, леко алкална почва и слънчево място, както и у дома, на перваза на прозореца.
Билковата суровина на мащерката е изсушената билка, т.е. горните части на леторастите, събрани по време на цъфтежа. Те съдържат етерично масло, сапонини, танини, флавоноиди, минерални соли, включително голямо количество литий, тимол, карвакрол, както и витамини А, С и В, както и калий, калций, фосфор и магнезий. Тези съставки подпомагат отхрачващите и спазмолитични процеси, поради което екстрактът от мащерка често е съставка на сиропи за кашлица. Освен това спомагат за елиминирането на бактерии, вируси и гъбички и предотвратяват развитието на възпаление. Благодарение на това те помагат за облекчаване на симптомите, свързани с инфекции на гърлото и устата. Запарка от мащерка може да се пие или да се използва за гаргара.
3. Обикновен подбел
Още: Кои са най-подходящите комбинации от билки за чай
Невзрачно растение, което расте буквално навсякъде, поради което често се третира като плевел. Отличава се с това, че първо се появяват цветовете му, а едва след това листата. Кошничките им се състоят от жълти венчелистчета. Подбелът цъфти много рано, като един от първите признаци на идващата пролет. След цъфтежа вместо цветове се появяват характерни сърцевидни листа, покрити със светли власинки от долната страна.
Билковата суровина на подбела са млади листа без дръжки. Те съдържат етерично масло, слуз, танини, горчиви вещества, флавоноиди, фитостероли, инулин, фенолни киселини, органични киселини, аминокиселини и минерални соли като калий, калций, желязо и натрий. Тези съставки подпомагат отхрачващите и противокашличните процеси, поради което, подобно на мащерката, подбелът е честа съставка на сиропите за кашлица. Освен това, веществата, съдържащи се в билката, помагат в борбата с бактериите и възпаленията и по този начин подпомагат борбата с инфекциите на горните дихателни пътища. Поради странични ефекти приемът на подбел не се препоръчва при деца под 12 години, бременни и кърмачки.