Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ударно, брутално, безскрупулно": Бориславова за ударните назначения в регулаторите на управляващите

04 февруари 2025, 16:57 часа • 1400 прочитания

"Ударно. Брутално. Безскрупулно. В нарушение на Правилника за организация на дейността на Народното събрание и на Закона за съдебната власт. Сроковете са скъсени под допустимите законови нормативи. За да няма време за обществена дискусия и възмущение. За да мине всичко накуп и да забравим по-бързо. Така започва изборът на регулатори от управляващото мнозинство." Това написа в профила си в социалните мрежи депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова.

Поводът - скоростно откритите процедури за попълване на държавни органи с изтекли или вакантни мандати, като само за тази седмица в парламентарните ресорни комисии вече са обявени проекти на решения за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидатите за 12 процедури. 

Още: В ключов момент за държавата премиерът освободи заместник-министър на финансите

"Нарушава се чл. 89 от Правилника - председателят на НС вече втора седмица мълчи и не предлага график за избор на регулатори, макар че процедурните правила са разпределени по комисии. Дори не повдига въпроса. Озадачаващ е коментарът й по време на кръглата маса за съдебната власт днес, с който на практика похвали подхода на попълване на регулаторите и това, че е свикана извънредна бюджетна комисия за целта във вторник … защото е много страшно да се изчака до четвъртък, когато е редовното й заседание. Защо? Какво ще стане за тези 2 дни? Управляващото мнозинство опитва да наруши и чл.19, Ал. 4 от Закона за съдебната власт - да има минимум 2 месеца срок за обществено обсъждане на кандидатурите за Висш Съдебен Съвет и Инспектората към него", коментира още Бориславова.

Снимка: БГНЕС

Още: Желязков пита ПП-ДБ ще подкрепят ли бюджет, който ще позволи на България да поиска конвергентен доклад

Кои са позициите и защо сега?

Тази седмица предстоят 12 процедури за попълване на постове, става ясно от предварителния график за работа на ресорните комисии и са, както следва: 

  • двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата;
  • кандидати за председател и четирима членове на Фискалния съвет;
  • кандидат за подуправител на БНБ - ръководител на управление "Банков надзор";
  • кандидати за председател, кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ и кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, на Комисията за финансов надзор;
  • кандидати за председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори;
  • кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията;
  • кандидати за избор на съдия в Конституционния съд;

Още: Премиерът обясни избора на Десислава Атанасова за Венецианската комисия, юристи готвят протест

  • избор на членове за съдийската и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет;
  • избор на главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет;
  • кандидати за заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията;
  • кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни;
  • кандидати за председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

"Защо, ще питат някои, не ги започнахте тези процедури, докато имахте правителство? Защото всеки пък като отказвахме да участваме в предварително нагласени мачове с един кандидат и запазена квота за Пеевски без право на възражение, правителството магически падаше. Трябва ли да изберем най-накрая регулатори? Безспорно. Но имаме ли нужда още от същото за нови 5-7 години: зависими послушковци, двойни стандарти за справедливост, който плаща-печели, брокери и клиенти на влияние, политически атаки и саморазправи, умишлено изтичане на СРС и процесуални документи от прокуратурата до жълти медии, нито една осъдителна присъда за корупция по високите етажи на властта, бавно правосъдие, водещо до липса на такова, трайна слепота при явни картели и свръхактивност спрямо малки бизнеси, административен тормоз… Не. Не. Не.", уточнява още Лена Бориславова.

Още: Извиване на ръце от БСП и ИТН или нови искания към Украйна? Премиерът не подписва споразумението за сигурност

Припомняме, че правителството все още няма назначени областни управители или заместник-министри. По неофициална информация текат преговори между партньорите в управлението за разпределение на позициите, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвъзра назначенията с приемането на бюджета за 2025 г. Очаква се той да бъде внесен до 14 февруари от финансовият министър Теменужка Петкова и едва тогава, вече близо месец след клетвата на кабинета Желязков, да се договорят постовете във втория ешалон на властта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес