"Колкото по-малко се политиканства и се политизира темата за влизането на страната ни еврозоната, толкова по-добре, енергията и усилията трябва да са насочени в друга посока". Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова във Варна. Тя посочи още, че има критерии, които България трябва да изпълни, и ако това е направено, ще получим положителен доклад. Според Йотова е нужна много сериозна кампания, включително с активното участие на медиите, за да се даде възможност на повече хора с опит да обяснят добросъвестно, без да скриват нищо, и ползите, и евентуално рисковете от влизането ни в еврозоната. Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
За конвергентния доклад Йотова посочи, че той започва да се превръща в мантра и да се използва под път и над път от политиците. "Той не може да е залог за стабилност на правителства, за провеждане на предсрочни избори, за преконфигуриране на мнозинството в парламента", подчерта вицепрезидентът. По думите ѝ би трябвало усилията да се насочат към вникването в съдържанието на процеса и дълбоката реформа, които ни очакват.
Вотовете правят кабинета по-стабилен
По отношение вотовете на недоверие към кабинета, вицепрезидентът коментира, че те го правят дори още по-стабилен. Последният път управляващите взеха повече гласове при гласуването на вота, отколкото при съставянето на самото правителство, уточни Йотова.
И допълни, че тези, които твърдят, че вотовете са част от кампанията срещу еврозоната, едва ли са прави, защото гласуванията показват още по-стабилен кабинет. Важно е да има стабилност в страната, подчерта Йотова. Тя припомни, че все още не са минали първите 100 дни от управлението и предстои времето за оценки. Важното е България, след години нестабилност, отново да е предсказуема, особено на фона на големите геополитически промени, допълни вицепрезидентът. Още:Йотова се надява България да е част от еврозоната догодина
Големите събития остават встрани
Тя акцентира и върху необходимостта да се търсят отговори на много важни въпроси. Като такъв посочи какви ще са последиците за родния бизнес при различни сценарии с европейски и щатските мита.
"Българските министерства трябва да дадат отговори, както и на въпроса какви ще бъдат последствията при различни варианти на войната в Украйна, дали и как България ще се включи в следвоенното реструктуриране на тази страна", коментира Йотова. Тя допълни, че ние сякаш се занимаваме с вътрешни конфликти, а големите събития остават встрани от нас. "Вземат се важни решения, а държавата ни пак ще се окаже в позиция на обект на изпълнение на чужди политики, без да е участвала в тяхното формиране", посочи вицепрезидентът. Още: Йотова: Вече се говори за управление, а не за това кой е по-голямата опозиция (ВИДЕО)
По темата с договора с турската газова компания „Боташ“ Йотова коментира, че иска да чуе реалистичното мнение на отговорните министри, какво и как да се прави със споразумението. "Този договор бе сключен в изключително труден и несигурен период, тогава той гарантира сигурността на доставките не само за страната ни, а за цяла Европа", посочи вицепрезидентът. Тя не смята, че в международен план, особено в настоящата ситуация, има нещо, което да не може да се предоговори. "Това зависи от професионализма на тези, които са отговорни да вземат решенията", подчерта Йотова.