Много градинари са свикнали да накисват семена преди засаждане, за да ускорят процеса на покълване. Има обаче видове семена, които не изискват такава подготовка. Познаването на характеристиките на тези растения ще ви помогне да избегнете грешки и да подобрите резултатите от сеитбата. Ето семената на кои култури не се накисват.
Семената, които не се накисват преди засаждане
Семената на морковите традиционно не се накисват. Те имат тънка люспа, която не изисква допълнително излагане на влага за успешно покълване. Накисването може да направи семената твърде меки и трудни за управление при засаждане. Освен това излишната влага може да доведе до гниене.
Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Също така е по-добре да не накисвате семена от маруля. Тези семена са много малки и бързо абсорбират влагата. Накисването може да причини преждевременно покълване преди засаждане в земята, което ги прави трудни за засаждане. Салатата пониква добре при нормални условия, с подходящо поливане и осветление.
Репичките са известни със способността си да поникват бързо без допълнително накисване. Семената на това растение са добре приспособени за директна сеитба в земята. Накисването им може да ги направи твърде меки, което да затрудни засяването и да увеличи риска от повреда.
Семената от цвекло не трябва да се накисват. Обвивката им е доста пореста и лесно пропуска влагата от почвата. Накисването може да доведе до излишна влага и повишен риск от гниене. Най-добре е семената от цвекло да сеят директно в подготвената почва, като се поддържа оптимално ниво на почвена влага.
Какво и кога да засадите през февруари 2025?
Семената от ряпа не трябва да се накисват преди засаждане. Имат добра кълняемост и не изискват допълнителна подготовка. Ряпата процъфтява в хладни условия и накисването на нейните семена преди сеитба може да причини прекомерно поливане, което ще се отрази негативно на покълването.
Спанакът пониква добре без предварително накисване. Семената му са доста големи и бързо абсорбират влагата от почвата. Накисването може да доведе до преждевременно поникване и затруднено засаждане. Спанакът трябва да се засява директно в земята, като се осигури достатъчно поливане за успешно покълване.
7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни
Накисване на семената
Накисването на семена трябва да се извършва само след задължителна дезинфекцираща обработка и за предпочитане непосредствено преди засаждането им в почвата. Трябва да подготвите не само семената, но и малко парче марля, вода и контейнер (например чинийка или широка чиния). Водата трябва да бъде пречистена, разтопена или бутилирана негазирана. Накисването е особено необходимо за семена с дебела обвивка, която забавя процеса на тяхното поникване, както и за тези, които съдържат голямо количество етерични масла. Тиквата, динята, сладките и лютите чушки, тиквичките, доматите и краставиците, грахът и бобът имат семена с дебела обвивка.
Основни правила за накисване на семена:
Поставете влажно парче тънка кърпа или марля в подготвения съд, върху който се нареждат подготвените семена, а отгоре - втори слой от същата влажна кърпа.
2 места, на които НЕ трябва да засаждате картофи
Загрейте водата до температура около 35 градуса и я изсипете в съда със семената в марля. Водата трябва да е бистра. Ако течността е потъмняла или е променила цвета си, тя трябва да бъде заменена.
Обемът вода и семена е еднакъв за култури като боб, грах, цвекло, копър и магданоз. Но за семена от тиква, диня, тиква, краставици и домати обемът на водата не трябва да надвишава 50% от обема на посадъчния материал.
По-добре е да държите накиснати семена в тъмна стая при температура 21-25 градуса по Целзий от два часа до два дни, в зависимост от културата. Тъй като семената не се нуждаят от въздух, можете също да опаковате контейнера със семена в найлонов плик. Такава мини-оранжерия трябва да се намира в топла, затъмнена стая. Продължителността на престоя на семената във вода не трябва да надвишава определено време, тъй като те могат да загинат. Например:
- За тиквички, краставици, диня, домати – 17-18 часа.
- За едри семена с брашнеста структура – от 2 до 4 часа.
Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?