Брашнестата мана се развива и при сухо време, докато пухената мана се развива предимно през влажна пролет и лято с високи температури.
Брашнестата мана и пухената мана са двете най-често срещани гъбични заболявания, които се срещат през това време на годината. Причинителите са различни видове гъби, като Erysiphe, Sphaerotheca и Peronospora.
Брашнестата мана се развива и при сухо време, докато пухената мана се развива предимно през влажна пролет и лято с високи температури.
Още: Съвет на хитрите градинари: Как да се отървете от брашнеста мана по розите
Как да разпознаем брашнестата мана?
Брашнестата мана се разпознава по "брашнестия" налеп върху листата, най-вече от горната страна, но може да бъде и от долната страна или от двете страни.
Засяга също стъблата, цветята и плодовете. Спорите се разпространяват от вятъра и дъжда и гъбата презимува върху повърхностите на растението гостоприемник.
Отслабва растенията и ги прави по-податливи на други болести и вредители. Намалява добива и качеството на плодовете.
Още: Най-ефективният лек на хитрите градинари за брашнеста мана
Най-често атакува следните видове:
Зеленчуци: краставици, тиквички, тикви, домати, патладжани, боб, грах
Плодове: ябълки, лозя, ягоди, праскови, сливи
Полски култури: пшеница, ечемик, царевица, соя
Още: 9 трика за победа над брашнестата мана в късната лятна градина
Декоративни растения: петунии, фуксии, бегонии, лантани, рози, дъбове, кленове, люляци.
Необходимо е да се избягва засаждането на сухи места, да се полива редовно, но никога на листа, а при необходимост да се мулчира. Когато откриете брашнеста мана, незабавно отстранете засегнатата част от растението и го изнесете от градината или е най-добре да го изгорите.
Как да разпознаем пухкава мана?
Пухкавата мана се появява през влажно лято, с много валежи и високи. Симптомите, по които ще го познаете, са мъхесто, брашнесто покритие от долната страна на листа. По горната страна се появяват жълти или кафяви петна. По-старите листа обикновено са най-силно засегнати. Растението не се развива правилно, изостава в растежа и е податливо на вторични инфекции като сива плесен
Още: Как да разкараме брашнестата мана по краставиците
Веднага щом забележите тези симптоми, незабавно отстранете засегнатите листа.
Най-често напада следните видове растения:
Зеленчуци: картофи, домати, лук, краставици, тиквички, марули, грах, спанак
Плодове: лозя, ябълки
Още: Как се лекува брашнеста мана по пъпешите
Полски култури: соя, слънчоглед Декоративни
Растения: рози, петунии, импатиенс (красиво момче), клематис, дъб, бъз, лантана.
Важно е растенията да не се засяват и засаждат прекалено гъсто, да имат въздух и добре дренирана почва. Не прекалявайте с поливането.
Лечение и профилактика
Още: Как да се справите с брашнестата мана по растенията?
В допълнение към горните препоръки можете да използвате фунгициди за борба с брашнестата мана и пухената мана . Можете да третирате превантивно растенията, засегнати от мана, преди прогнозираните валежи.
Много ефективни естествени фунгициди могат да бъдат направени от чесън, сода за хляб, алое вера , лайка и други билки.
Също толкова важно е да се засили имунитетът на растенията с горна превръзка и биостимуланти през вегетационния период. Правете това редовно, за да могат по-лесно да се справят със стреса като обилни валежи, високи температури, суша и други явления, които ще ни съпътстват през този сезон.