При интензивно овощарство, особено при производството на ябълки, круши и череши, една от препоръчителните технически мерки е кореновата резитба или изрязване на жилките на кореновата система.
Целта е преди всичко да се намали жизнеността на дърветата, тъй като повърхността на поглъщане на корените се намалява, но тази мярка също допринася за повишена диференциация (формиране) на цветни пъпки. Подрязването на корените може да се извърши от едната страна или, по-рядко, от двете страни на редовите дървета за една година.
Овощни дървета джуджета, които може да гледате на открито и закрито
Извършва се със специален нож за подрязване на кореновата система, монтиран на трактор и на разстояние от 30 до 40 cm или 40 до 60 cm от кореновата шийка на дървото или реда на дърветата, на дълбочина до 30 cm.
Още: Златно правило: Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?
Препоръчително е тази техническа мярка да се прилага в самия край на вегетационния период (най-често през ноември) или преди началото на следващия вегетационен период (през март). Подрязването на корените към края на интензивния растеж на издънките през вегетационния период може да доведе до негативни последици, които се отнасят преди всичко до добива и качеството на плодовете през текущия и следващия вегетационен период.
Днес най-често се използва в съвременните ябълкови, черешови и крушови градини.
За да бъде успешна, тя трябва да се съчетае с подходящи резитби при ябълките - дълги резитби и различни агротехники. Резитбата на корените често се използва при отглеждане на ябълки под мрежа против градушка, която намалява горния растеж на тръстиката, преди да достигне височината на мрежата.
Често последствията са по-малки плодове. Тази мярка за подрязване на корените също трябва да бъде съобразена с местоположението (почва, климат, напояване) и сорта (едроплодни или дребноплодни сортове, в този случай ябълки).
Още: По съседски: Кои овошки си струва да засадите заедно и кои НЕ се разбират
Ефекти от резитбата на корените
В допълнение към горното, резитбата на корените ни дава следните резултати:
Влияе върху намаляването на алтернативния пол, както и на диференциацията на цветните пъпки. Чрез подрязване на корените е възможно да се елиминира отрицателното влияние на плодовете върху диференциацията на цветните пъпки и да се постигне по-равномерно плодородие;
Допринася за по-стабилен и добър добив;
Още: Никога не засаждайте овощни дървета на тези 7 места
Позволява интензивен растеж на обема на влакнестия корен - усвояването на желязо и цинк в самия плод на ябълката не е пряко свързано само с дължината на корена, но и с обема на влакнестия корен;
Позволява по-лесното усвояване на минералните хранителни вещества (азот, фосфор, калий, калций, мед, магнезий, цинк, манган), които са необходими за растежа и развитието на растението (плода).
Как да го направите?
При ябълките техниката и дълбочината на рязане обикновено е от 30 до 50 см в междуредието - от едната или от двете страни на реда, а дълбочината на рязане е 25 и дори до 40 см, най-често при 30 см дълбочина на почвата.
Още: Пролетно подхранване на овошките: Как да осигурите здрав растеж и изобилие от плодове
Освен през ноември и март-април, по изключение може да се извърши и в средата или края на юни в случаите, когато има малко заложени цветове (например алтернативно или редуващо се плододаване) и при едроплодните сортове. Също така, в години на добро цъфтене и при средноплодни и едроплодни сортове (особено ако няма възможност за напояване).
Отрицателни ефекти
Резитбата на корените, както и на надземната част, трябва да се извършва професионално и навреме, тъй като е доказано ефективна за намаляване на вегетативния растеж, но е отчетен и отрицателен ефект върху масата на плодовете и самия добив.
А именно не дава еднакви резултати през всички години. По принцип резитбата на корен е най-добре да се извършва в години с по-нисък добив и по-голяма жизненост. Лошото извършване (в неподходящия момент или твърде силно) може да доведе до силно намаляване на обема на корените и по този начин силно намаляване на растежа, голяма част от по-малки плодове и може също да причини силно образуване на плодна мрежа.
Още: Апокалиптично: Сланата през април унищожи 90% от земеделските култури в цялата страна (ВИДЕО)
В сухи години е възможен и стрес от суша. Във всеки случай е необходима консултация със специалист и повишено внимание, за да се избегнат нежелани последствия.