Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса

19 април 2025, 12:00 часа

Често искаме да се насладим на пресни плодове, но сме ограничени от малко пространство или имаме само тераса. И за най-малката слънчева площ обаче можем да изберем подходящия плодов сорт.

Топ 10 пролетни храни за засилване на метаболизма

Малки, колоновидни овощни дървета и ягодоплодни храсти ще бъдат идеален избор. Освен че ще ви бъдат от полза, те ще подобрят и естетическата гледка. Можем да ги използваме, за да създадем жива ограда или да заменим традиционен жив плет. Касис, цариградско грозде, къпини, малини и арония са най-подходящи за това.

Сортове джуджета

Още: Пролетна резитба на боровинките за богата реколта

За малки градини изборът са джуджета от овощни дървета, присадени върху закърнели подложки или колонни овощни дървета . Тези дървета често не надвишават два метра височина и започват да дават плодове преди високите сортове. Сенниците могат да бъдат оформени по различни начини и да се вписват във всяко пространство.

Можем да засадим ябълки, круши, сливи, череши, праскови, нектарини, киви или кайсии. Освен на открито могат да се отглеждат и на тераси и балкони в саксии с диаметър минимум 60см. Достатъчно голяма саксия ще даде място за развитието на компактна коренова топка. Необходимо е да се осигури редовно поливане и торене, както и защита от болести и вредители.

Как правилно да режете боровинки, така че да получите голяма реколта и едри плодове

Когато избирате сорт, обърнете внимание дали е самоопрашващ се или чуждестранен. Когато искате да засадите само едно дърво, изберете самоплоден сорт. Напоследък за малки площи се търсят разсади, присадени с два или повече сорта или множество овощни видове.

Дори и да нямате малка градина или балкон, можете да отглеждате овощни дървета джуджета на закрито. Най-често това са цитрусови дървета, като лимони и мандарини.

Още: Торене на боровинките през пролетта: Как да разберете от какво имат нужда?

Вкусни плодови храсти

Ако имате още по-малко място, планирате да изградите ограда или жив плет или имате място за по-малък контейнер, тогава вашият избор ще падне върху ягодоплодни храсти. Малини, къпини, касис, цариградско грозде, ягоди и много други видове ще бъдат отлични за отглеждане в малко пространство.

Какви тънкости при отглеждане на боровинки ни носят богата реколта

Отглеждането на храсти в контейнери ви дава възможност да изберете подходящия субстрат. Важно е да имате слънчево или поне полусенчесто място, което ще осигури на растенията поне шест часа излагане на пряка слънчева светлина.

Боровинките се оказват идеални, тъй като има сортове с различна височина, от 30 до 90 см. Моля, имайте предвид, че това са сортове за отглеждане в контейнери. Класическите се опрашват кръстосано, докато тези са самоопрашващи се и можете да отглеждате само един храст.

Още: Овощни дървета джуджета, които може да гледате на открито и закрито

Компактните сортове малини и къпини са направили възможно отглеждането на тези овощни видове в контейнери. Ягодите отдавна се отглеждат в саксии, саксии и висящи кошници. Вечноплодните сортове са популярни. Не забравяйте, че можете да отглеждате лозя в контейнери, да се наслаждавате на сянката им и да берете грозде.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес