Често можем да забележим появата на жълти ръбове по листата на краставицата. Този зеленчуков вид е много чувствителен към всичко, което се случва около него. Реагира на температурни промени, ако е засадено на неподходящо място и тип почва, както и на неправилна грижа. Появата на жълт ръб ни казва, че нещо се случва с растението и че трябва да му помогнем.
Отгледайте хрупкави краставички за перфектната туршия - важни тънкости в процеса
Краставиците са чувствителни
Изборът на място и влиянието на температурата са изключително важни. За краставиците е най-добре да изберете рохкава и дренирана почва на място с добра вентилация. Това ще спомогне за намаляване на риска от мана. Частична сянка ще бъде подходяща, тъй като твърде много слънце може да доведе до пожълтяване на листата. Те са особено неподходящи за места, където почвата е тежка, уплътнена, глинеста, кална и с лоша циркулация на въздуха.
Още: Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта
Тази култура не е подходяща за студено и влажно време, мъгла и резки промени в температурата. Те обичат топлината и отнема само един ден с внезапни промени в температурата, докато растението реагира, като покаже жълти ръбове на листата и може дори да спре да расте. Този проблем се среща и в оранжериите.
Най-ефективният и бюджетен тор за краставици се приготвя така
Почвата трябва да бъде снабдена с хранителни вещества, за да не гладуват растенията. Често можем да видим, че долните листа са жълти, а младите плодове също пожълтяват и падат. Всичко това е признак за недостиг на азот, който може да бъде резултат от липсата на този елемент в почвата или от ефектите на сушата, когато растението не може да абсорбира хранителни вещества.
Топ 5 народни рецепти за торене на краставиците: Всички ще завиждат на реколтата ви
Това явление обаче възниква и поради неправилно поливане. Краставиците обичат водата да е в по-дълбоките слоеве на почвата. Малките количества и нередовното поливане водят до дисбаланс, което има последствия за растенията.
Колко и как да поливаме зеленчуците и растенията през пролетта и лятото?
Още: Торене с мая: Как помага за богата реколта от краставици
Често се случва появата на пожълтяване на листата да е свързана с появата на различни заболявания. Брашнестата мана, мана, фузариум са само част от болестите, които могат да причинят некроза на листата и в крайна сметка да доведат до загуба на реколтата, ако не я лекуваме.
Естествени средства за защита
За превантивна защита на краставиците от гъбични заболявания, бактериоза и кореново гниене можем да използваме продукт на основата на мляко и йод . Ще ви трябват: 1 литър мляко или суроватка, 30 капки йод и една супена лъжица течен сапун. Това се добавя към 10 л вода. Лечението се извършва на всеки десет дни.
Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка
Веднъж седмично може да се използва разтвор от ръжен хляб. Накиснете 800 г хляб в 10 л вода и оставете да престои една нощ. На следващата сутрин всичко се разбърква добре, прецежда се, добавят се 10 мл йод и полученият разтвор се разрежда с вода в съотношение 1:10.
Още: В какво да накиснете семената на краставиците, за да покълнат по-бързо
Дървесната пепел е отлична превантивна мярка. Охладената пепел се пресява, след което се залива с 2 литра вряща вода. Разбъркайте добре и добавете една супена лъжица настърган сапун за пране. Разбъркайте отново преди употреба и третирайте растенията веднъж седмично.