Как да се отървете от брашнените червеи в градина си

18 април 2025, 18:10 часа

Те атакуват широк спектър от растения и са особено предразположени към тези в топли и сухи условия, особено на закрито.

Брашненият червей е много разпознаваем вредител. Те са бели или сивкави на цвят и покрити с восъчно, брашнесто вещество, което им придава пухкав вид. Това ги предпазва от външни условия и отчасти от хищници.

Какви растения нападат?

Още: Какво трябва да посадите в градината си в края на април

Те отделят лепкава течност, известна като медена роса, която често привлича сажди плесени, което кара растението да се покрие с черни отлагания.

Те атакуват широк спектър от растения и са особено предразположени към тези, открити в топли и сухи условия, особено на закрито. Най-известни са лимоновият червей (Planococcus citri), дългоопашатата въшка (Pseudococcus longispinus) и американската вълнеста въшка (Phenacoccus solenopsis).

Още: Лесен трик: Как да отглеждате босилек във вода

Най-често засегнатите стайни растения са фикус, фламинго (антуриум), шефлера, бразилски жасмин, кротон, кактуси и сукуленти. Напада също лозята, цитрусите, прасковите, ябълките и смокините. Декоративните растения включват рози, бегонии, хибискус, олеандър, лавър, рододендрон, както и зеленчуци като домати, краставици и чушки.

Те изсмукват растителни сокове и отделят медена роса, която насърчава растежа на гъбичките и отслабва растенията.

Още: 5 саксийни растения, които обичат слънцето и са идеални за балкона

Какви стъпки трябва да се предприемат?

Ако е стайно растение, първото нещо, което трябва да направите, е да го изолирате от другите, за да предотвратите разпространението му.

Отстранете възможно най-много въшки на ръка. Използвайте памучен тампон, кърпичка или тампони, напоени със спирт, който бързо ги убива и разтваря защитния им слой восък.

Измийте растението с разтвор от мек сапун и вода. Смесете 1 чаена лъжичка сапун с 1 литър вода и напръскайте засегнатите части на растението. Оставете за няколко часа, след което изплакнете с чиста вода. Можете също да използвате инсектицидно масло като Neem. Можете да го напръскате директно върху заразените части според инструкциите на продукта.

Още: 4 растения, които се борят с токсините във въздуха у дома

Увеличаването на влажността около растението може да помогне за предотвратяване на по-нататъшно разпространение. Използвайте овлажнител или пръскайте редовно с вода.

Ако отглеждате растения на открито, можете да въведете естествени хищници като калинки, паразитни оси или златки, които се хранят с вълнисти листни въшки.

Какво можем да направим, за да привлечем полезните насекоми?

Ако заразата е тежка и други методи не работят, можете да използвате системни инсектициди, които действат вътре в растението. Уверете се, че използвате екологично чисти продукти, особено за стайни растения.

Още: Не ги изхвърляйте: Как да превърнете ролките от тоалетна хартия в биоразградими саксии

След третиране редовно проверявайте растението за нови признаци на заразяване и повторете третирането, ако е необходимо.

Ако определени части от растението са силно повредени, може би е най-добре да ги отрежете и изхвърлите , за да предотвратите по-нататъшното разпространение на вредителите.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес