България продължава устойчиво да бъде на едно от последните места по хора, които инвестират, спестяват и планират дългосрочно финансовото си спокойствие. Това сочи проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на най-голямата академия за финанси у нас Finance Academy.
"Масово хората харчат всичко, което получават всеки месец. Те не мислят за бъдещето, а покриват своите разходи сега. Нямат никакъв фокус какво ще се случи след една, две, три години. От там нататък има 1% българи, които имат много ниски доходи и те не инвестират и не спестяват, защото нямат тази възможност", обясни изпълнителният директор на Finance Academy в предаването "Студио Actualno", Георги Захариев.
Какво показва изследването:
- 90% от хората у нас не инвестират, а само 8% инвестират при средно 24% за ЕС;
- Само 24% от българите спестяват пари, докато 73% не спестяват;
- 84% от българите разчитат само на доходи от заплата и/или пенсия;
- Само 11% вярват, че повишаване на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 68% вярват в обратното;
- Близо една трета от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро нисък (28%), като малко над половината българи го определят за среден (53%);
- Само 6% от българите вярват, че имат по-скоро висок стандарт на живот. Въпреки ниските проценти, броят им се увеличава с 2% на годишна база;
- Българите, определящи стандарта си на живот като много нисък спадат от 12% на 10% за една година;
- Повече от половината българи не използват онлайн банкиране (55%), докато само 45% използват. Ползващите онлайн банкиране се увеличават само с 1% за година;
- Увеличава се делът на българи, които не биха използвали дигитални пари от 67% на 69% при 17%, които биха в сравнение с 16% от предходната година.
Какво очаква българинът през 2025?
По-малко българи очакват животът им да се подобри през 2025 (28%) в сравнение с 2024 година (32%). 45% от българите очакват стандартът им на живот да остане същия.
Как можем да направим финансовата грамотност по-достъпна и привлекателна за хората, които живеят от заплата до заплата и не вярват, че могат да подобрят финансовото си бъдеще - вижте в интервюто.