Има оглушително мълчание за високите цени на храните. Някои храни у нас са по-скъпи, отколкото в Германия. Това каза в предаването “Студио Actualno“ общинският съветник от ВМРО в Столичния общински съвет (СОС) Карлос Контрера. Той предложи преди дни гражданите да бойкотират големите хранителни вериги заради неоправдано високите цени:
“На първо място гражданска реакция със сигурност има и ще има, защото, очевидно е за всички, че в обществото има много голямо напрежение по темата цени. И по-специално цени на храни.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Видяхме какво се случи и какво се случва в Хърватия, в Босна и Херцеговина, в Косово, доколкото знам, в Северна Македония, в Черна гора върви същият процес. Т.е. гражданите започват да задават въпроси и към търговците, и към институциите какво се случва и защо започваме да живеем все по-скъпо. Имаме оглушително мълчание в случая.
Усещаме инфлацията с джоба си
Аз не мога да кредитирам някои изявления на анализатори или висши държавни чиновници, които ни убеждават, че инфлацията не е това, което усещаме с джоба си. Защото е очевидно, че при определени категории хранителни продукти, и то в големите вериги, има чувствително поскъпване за последните шест месеца, една година. И то се вижда.
Още: Заради високите цени: И в Северна Македония готвят бойкот на магазините
Така че хората започват със сигурност да недоволстват. Според мен е въпрос на време да се стигне до подобен развой както в Хърватия, тъй като разходите, които се правят за храна в момента, не кореспондират с разполагаемия доход на домакинствата.
А поскъпването ще доведе според мен до обществена реакция и това дали един политик, или политици, или парламентарно представени партии го виждат или не, няма никакво значение. Тъй като хората в крайна сметка ще търсят варианти по някакъв начин най-малкото да излезе истината наяве.
Има ли олигопол при храните
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
За мен е необяснимо как идентични продукти в тези вериги в България, в Германия са с различни цени не в полза на България. Т.е. за някои категории храни тук е по-скъпо. Което от икономическа гледна точка е абсурдно предвид това, че разходите за възнаграждения, въобще режийните разходи в Германия са по-скъпи, като електроенергията например.
Това, което се случи в Хърватия, е интересно като процес. Просто в един ден рязко спира купуването в случая от големите при тях вериги. И се оказва, че там на дневна база 50% от оборота пада. Което е ясен знак от потребителя към търговците, че е редно да се промени начинът на ценообразуване.
Публична тайна е в България, че има съмнения за т.нар. олигопол, или за някакви, да ги наречем, задкулисни съглашения между представителите на големите търговски вериги за съгласуване на цени. И тук вече е ролята на държавата с целия й инструментариум да установи дали това е така.“
Още: След бойкот заради високите цени: Оборотите на търговците в Хърватия паднаха наполовина
Още – във видеоматериала.