България не изпълнява разходите за НАТО, вноска от 5% от БВП не е изпълнена. А миналата година не сме изпълнили изискуемите 2%. Нито едната вноска от 2%, нито тази от 5% ще изпълним. Може да мислим за някакво решение от 3%, които да бъдат постигнати в рамките на няколко години. Корелацията е колкото си по-близо до Москва, толкова повече страните харчат за отбрана. Това заяви бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев пред bTV.
Възможно ли е всички държави в ЕС да поддържат огромни армии?
Според него не е възможно всички 27 страни в ЕС да поддържат огромни армии. Путин се стреми към подчиняване на Украйна - окупиране на територии от нея и поддържане от Русия. Зеленски е готов на преговори с Путин, Русия отговаря с пропагандни тези, на които не бива да обръщаме внимание, коментира още Тодор Тагарев.
По думите му дали САЩ ще изтеглят своите военнослужещи от НАТО не е толкова проблематично, въпросът е Европа да осмисли и намери максимално добри възможности за най- скъпоструващите отбранителни дейности. САЩ имат около 35% вноска за НАТО, не плащат всичко. Дори Тръмп да намали участието си в Алианса, това ще бъде последвано от преходен период, коментира Тагарев.
Според Тагарев трябва да имаме по-голяма интеграция в общи отбранителни.
Какво се случва около нас?
Още: Тагарев сигурен, че Путин няма да прибегне до употребата на ядрено оръжие
Докато българският парламент се бори с процедурни въпроси, светът се изправя пред ключови предизвикателства. В интервю за Студио Actualno бившият министър на отбраната в кабинета "Петков" проф. Тодор Тагарев, коментира геополитическите последствия от последните събития по света.
Според проф. Тагарев, примирието между Израел и "Хизбула" е резултат на международен натиск, включително от САЩ. "Израел воюва на повече от два фронта – Газа, "Хизбула", но също така е изправен пред заплахи от Иран, Сирия, Йемен и Ирак", подчертава той. По думите му израелските сили са успели да ликвидират ръководството на "Хизбула", което временно отслабва групировката, но натискът върху цивилното население и международните усилия за спиране на жертвите са решаващи за примирието.
"Основният фактор е международният натиск лично към Нетаняху", добави той, като отбелязва, че продължаването на войната е било трудно за Израел от ресурсна и стратегическа гледна точка.
Русия – демонстрация на сила или провокация?
Още: Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всява страхове
Изстреляната ракета с обхват от 5500 км, носител на ядрено оръжие, е сериозен сигнал, но основната ѝ цел е психологическа. "Това беше демонстрация към западните лидери, че Русия има капацитет за ядрени удари. В случая ракетата бе с конвенционален заряд, но Путин целеше да покаже готовността на страната си", обяснява Тагарев. Западните държави обаче не се поддават. "Великобритания заяви, че ще удвои военната помощ за Украйна – ясен сигнал, че заплахите няма да постигнат целите си", казва експертът, подчертавайки важността на решителната позиция срещу агресията.
Тагарев отбелязва, че Русия е нарушила всички гаранции, дадени на Украйна при разоръжаването ѝ през 90-те години. "Украйна беше третата по големина ядрена сила в света, но се отказа от арсенала си в замяна на обещания за сигурност. Днешната война показва на всички държави: не се отказвайте от оръжията си", заключи той.
Украйна в НАТО?
Според бившия министър въпреки надеждите на Украйна за присъединяване към НАТО, членството остава неосъществимо в близко бъдеще. "Ако Украйна влезе в НАТО сега, това означава, че целият Алианс ще бъде въвлечен във войната. Решението е да се потвърди перспективата за членство, но без конкретен срок", обясни Тагарев. Той изтъкна, че разделението в рамките на НАТО, подклаждано от Русия, също възпрепятства този процес. "Русия успешно подкрепя режими, които играят в неин интерес, създавайки разногласия в съюза", добавя той, като припомня, че дори приемането на Швеция в НАТО е било забавено от страни като Турция и Унгария.