Доста често през летния сезон градинарите трябва да се справят с такъв проблем като маната. Това заболяване засяга пасленови култури и има предпочитания към картофи, домати и дори патладжани. Фитофтора (Phytophthora) е гъба, която може да доведе до смърт на растенията и загуба на реколта, тъй като плодовете, засегнати от нея, не могат да се ядат. Освен това патогенът заразява дори семената. В случая много градинари се отказват от битката за спасяване на реколтата, когато видят признаци на заболяването. Но в случа има начин да защитите градината си от това заболяване. Ето кои са най-добрите средства за целта.
3 лека против мана
За да приготвите това просто, но ефективно лекарство, ще трябва да изсипете една супена лъжица сода, 3 супени лъжици нерафинирано растително масло и една супена лъжица настърган сапун за пране в 7 литра вода. Разбъркайте добре всички съставки, докато се разтворят напълно. След това веднага напръскайте растенията със спрей.
Как да се справите с брашнестата мана - 2 ефективни рецепти за следващия сезон
Отвара от борови иглички - в борбата срещу късната болест можете да прибягвате до помощта на борови иглички. Сварете 1 кг смърчови или борови иглички в 2 литра вода за 10 минути, след това оставете бульона да се охлади и прецедете през марля. Разредете получения състав с вода в съотношение 1:4 и добавете 30 гр сапун за пране. Продуктът се използва за пръскане на растения веднага след приготвянето му, за да се запазят всичките му полезни свойства.
Инфузия от оборски тор - препаратът се приготвя, като към кофа с вода се добавят 2 кг оборски тор. По-добре е да използвате метла или голяма четка за обработка на растенията, тъй като пръскачката може да се запуши. Нанесете инфузията върху листата и стъблата, за да предпазите растенията от гъбички.
Най-добрите бабини рецепти срещу брашнеста мана са тези
Какво трябва да направите, за да намалите риска от мана?
За да предотвратите развитието на късна болест, можете да предприемете няколко прости мерки:
- предпазвайте растенията от висока влажност чрез внимателно поливане в корените, мулчиране на почвата, премахване на странични издънки и листа под плодовете;
- изберете устойчиви сортове и хибриди;
- третирайте семената преди сеитба;
- извършвайте превантивно пръскане;
- не бързайте да засаждате разсад, изчаквайки да премине заплахата от замръзване или внезапни температурни промени;
- избягвайте гъсти насаждения;
- контролирайте качеството и състава на торовете, като елиминирате риска от предозиране на азот и прехранване;
- контролирайте узряването на плодовете чрез събиране на плодове с техническа или пълна зрялост;
- спазвайте редуването на културите, като не засаждате пасленови култури една след друга на едно и също място без изчакването на определен период;
- култивиране и подобряване на почвата;
- незабавно унищожете болните растения, старите листа, върховете и повредените плодове (и не ги използвайте за компостиране).
С какво се пръска маната по доматите
Но само предпазливостта не е достатъчна. Без мерки за борба с късната болест повече от 60% от реколтата може да бъде загубена. Увреждането на фитофтората е необратимо, но въпреки това, градинарят не трябва да се отказва от борба със заболяването. Задачата е не просто да се спасят повредените плодове, а да се спре болестта и нейното разпространение. За да се намалят щетите и рискът от разпространение на мана, ще е необходимо едновременно да се вземат предпазни, защитни и ликвидационни мерки.
Растението, което гони червеите и маната от градината - ето къде трябва да го засадите
За лечение на мана се използват тесноспектърни или широкоспектърни фунгициди. Късната болест е уникална в способността си бързо да се адаптира към агентите. Старите препарати, съдържащи мед, бордолезов разтвор и конвенционалните фунгициди бързо губят ефективността си, ако не се редуват. И много рядко те “покриват” и трите целит от употребата им – профилактика и лечение, защита и контрол – едновременно. Ключът към ефективността на фунгицидите е стриктното спазване на инструкциите за употреба. За потискане на патогените на късната болест, е необходимо прилагане на систематичен подход, като се започне от грижата за почвата.
Как да се избавите от маната по доматите - прост трик