Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ако опозицията подкрепи бюджет за еврозоната, може да получи постове": Анализ на Румяна Коларова (ВИДЕО)

04 февруари 2025, 19:30 часа • 833 прочитания

Противоречия в управляващата коалиция между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, подкрепена от ДПС на Ахмед Доган, може и да има, но вземането на решения с консенсус не означава задължително всички да са "за". Това мнение изрази в Студио Actualno политологът и университетски преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Румяна Коларова. Така тя коментира потенциалните възражения на БСП и "Има такъв народ" спрямо ГЕРБ за еврозоната.

"Представата е, че консенсусът означава, че всички трябва да са „за“. Това не е вярно. Процедурата за консенсус предполага, че ако си „против“, можеш да се въздържиш. Това е начинът, по който минават много голяма част от решенията, които трябва да се вземат в Европейския съюз и във всички управителни и колективни органи", посочи Коларова. "Коалиционните управления дават възможност за всяка партия да извлече максимална полза – зависи как си играеш играта. Коалиционните правителства са много красиво нещо в европейската политика".

Още: Румяна Коларова: Може и ДБ да получат някои места във втория ешелон на властта

Първо бюджет и после зам.-министри или обратното?

Снимка: Actualno.com

Попитана кое според нея е първо на дневен ред в кабинета "Желязков" - приемането на бюджет, изпълняващ критериите за искане на конвергентен доклад за еврозоната, или назначение на зам.-министри и областни управители, тя отвърна: "По-скоро Бойко Борисов им казва - подкрепете ни бюджета и след това ще си разпределим зам.-министерските позиции и областните управители. С други думи – бъдете лоялни към общото, след което вече всеки ще си получи това, което иска. Ако опозицията подкрепи бюджета, може и те да получат някой и друг областен управител или някой друг зам.-министър. Ясно е, че няма да е партиец, но ще бъде съобразено с тяхната воля. Може и това да се получи. Всяко нещо в политиката има своята цена. Въпросът е да направиш стратегическа жертва", коментира политологът.

ПП-ДБ и формацията на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания по "Магнитски" Делян Пеевски са казали, че са "за" еврозоната, обърна внимание тя.

Още: Подозирам, че Пеевски праща закачки на Борисов: Говори Антон Кутев (ВИДЕО)

Увеличаване на разходите за отбрана: може ли това да скара партньорите?

Евентуално европейско решение за повишаване на процента от БВП за разходи за отбраната е друга ключова тема, която може да разедини партньорите в коалицията, смятат анализатори. Според Коларова това решение всъщност означава да се вземе заем, да се дадат европейски пари, а оттам - инвестиции отвън и стимулиране на икономиката на България.

Снимка: iStock

Още: След молбата на Борисов: Теменужка Петкова спешно прави "точна оценка" на дефицита

"В цялата история на човечеството няма по-добър начин за стимулиране на икономиката от война - за сметка на човешки жертви. ЕС е създаден, за да няма война, но това може да се окаже икономически изключително изгодно. (Корнелия) Нинова беше много против да се дават оръжия на Украйна, но се хвалеше как ѝ тръгнала икономиката, защото бяха произведени милиони снаряди. БСП, ако следват светлия пример на Нинова, няма да имат нищо против. Но ако трябва да се изразходват собствени средства - ние вече сме на 3 процента от БВП и ако всички страни членки не минат 2 процента, нямаме ангажимент да увеличаваме парите за отбрана", припомни тя думите на премиера Росен Желязков.

Още: Хем има проблем с бюджета, хем ниско ДДС за ресторантьорите: Анализ на Георги Вулджев (ВИДЕО)

Гледайте още във видеото: има ли дупка в бюджета, откъде трябва да се режат разходи и да се търсят приходи и чие пророчество ще се окаже вярно - на Теменужка Петкова или на Росен Желязков?

Водещ: Мирослав Димитров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес