Отдавна сме готови да поискаме конвергентен доклад за влизане на България в Еврозоната и трябва да го направим бързо. Няма причина освен чистото техническо изпълнение на критериите, които смятам, че вече сме изпълнили. Не може да се каже отсега, че за един месец ще изпълним всички критерии за инфлацията, за да ни приемат в Еврозоната. Това заяви пред bTV икономистът Евгений Кънев. Още: Министри или изкуствен интелект ни трябва, за да влезем в Еврозоната? Анализ на бивш зам.-министър на финансите
Според него всичко зависи и от бюджетния дефицит, като при разумна фискална политика, би трябвало и този критерии да бъде изпълнен. Той очаква бюджетът да завърши под 3%.
Според Кънев няма логика, че дефицитът ще бъде по-голям, като лично той очаква да спадне. Той поздрави министър-председателя Росен Желязков за позицията си да внесе Бюджет 2025 с дефицит до 3%, но всичко зависи от ролята на правителството и ако бъде подкрепен, да бъде спазван. Евгений Кънев се надява държавните интереси да бъдат предпочетени пред частните корпоративни интереси. "Има силни лобита в бизнеса, които искат да плащат по-малки данъци", коментира икономистът.
Той смята, че всички хора, които работят на улицата като министерствата, като служителите на МВР и Министерство на отбраната, заслужават да получат увеличение на заплатите.
Прогнозата на БНБ
Припомняме, че според Българската народна банка (БНБ) България може да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност, който е ключов за влизането ни в еврозоната, още през януари 2025 г. и да продължи да го спазва през останалата част от годината. Миналата седмица стана ясно, че според кабинета "Желязков" България все още не отговаря на критерия "ценова стабилност"и затова няма да иска извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия. Ако такъв доклад бъде поискан и е положителен, ще отвори възможност пред страната да се присъедини към еврозоната вероятно от 1 януари догодина. По последни данни на Евростат инфлацията в България е с 0.1 процентни пункта по-висока от изискуемата.
За периода декември 2023 г. - декември 2024 г. се наблюдава устойчиво понижение на нивото на средногодишната инфлация в България, което се осъществява с по-бързи темпове от понижението при ценовия критерий, пише в становището на БНБ.
Още: В ключов момент за държавата премиерът освободи заместник-министър на финансите
Според прогнозата средногодишната инфлация в страната за 2025 г. се очаква да достигне 3.3%, като основен принос за това ще имат цените на храните, административно регулираните стоки и услуги, както и тютюневите изделия. Въпреки това оценките показват, че инфлацията в България ще остане в рамките на допустимите граници спрямо критерия за конвергенция, което е важна стъпка по пътя към еврозоната.
Очаква се реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната да се ускори до 2.5% през 2025 г., в сравнение с прогнозирания ръст от 2.3% през 2024 г. Основни двигатели на този растеж ще бъдат възстановяването на инвестициите и на износа на стоки и услуги, които през 2024 г. претърпяха спад.Прогнозите на БНБ за 2026 г. предвиждат още по-ниска средногодишна инфлация от 2.1%, основно поради забавянето на инфлацията в групата на храните и административно регулираните цени. В същото време реалният растеж на БВП се очаква да достигне 3.0%, като основните фактори ще бъдат намаляването на отрицателния принос на нетния износ и по-голямото частно потребление.
Въпреки положителните очаквания, БНБ предупреждава за възходящи ревизии в прогнозите за инфлацията в края на 2025 г., особено в групите на стоките и услугите с административно определяни цени, тютюневите изделия и храните. От друга страна, прогнозите за инфлацията в края на 2026 г. са леко понижени.
Още: Ще потънем ли в дългове и какво става с курса на еврото? Говорят финансисти