Последните десет дни на ноември са време, което е идеално за предзимна защита на компоста. Именно през този период съдържанието на контейнера за компост или компостната яма трябва да се покрие със сено.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Защо да покриете компоста със сено през късна есен?
Тази процедура е началото на процеса на подготовка на компостната купчина за зимата. Масата трябва да се изолира преди началото на мразовития период.
3 съставки, които задължително трябва да сложите в компоста
Веднага след като има слой сено върху компоста, поставете малко не много плътен материал върху получената „структура“. Идеални опции: чул и спанбонд. Обърнете специално внимание на защитата на централната част на компостната купчина, където присъстват много от червеите и микроорганизмите, участващи в процеса на създаване на органичен тор.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Затоплянето на компоста през ноември не гарантира, че процесът на разлагане ще продължи през студения сезон. В случая всички компоненти ще „презимуват“ нормално.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
В началото на следващия сезон процесът на компостиране ще бъде възстановен навреме и ще протича доста бързо.
Преди да направите компостна яма във вашата градина, трябва да знаете какви основни стъпки е необходимо да се предприемат.
Намерете място за компост. Основната препоръка е в близост да няма овощни дървета. Обикновено компостна яма се прави в далечния край на градината, за да се поддържа естетически вид.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Изберете контейнера, в който ще се слагат компостните отпадъци. Опциите могат да бъдат различни: можете да закупите специален пластмасов резервоар или можете да направите хранилището собственоръчно. Вторият вариант ще бъде по-екологичен и определено по-евтин.
Ето няколко начина:
- изкопайте дупка с дълбочина около половин метър;
- направете циментова или бетонна яма с вентилационни отвори.
Трябва внимателно да оцените почвата в дупката. Ако има преобладаване на пясък или глина, тогава е по-добре да се компенсира чрез добавяне на друг състав към основата на ямата. Смесете пясък с глина и обратно.
За да се балансира влагата в компостната яма, първият слой трябва да бъде от отрязани малки клони от дървета и храсти. Това ще позволи на ямата да се освободи от излишната вода. Можете също да използвате дървесна кора и дървени стърготини за този слой. След това можете да поставите зелеви листа (само не изгнили), коприва и други плевели (за предпочитане без корени и цветове), върхове от моркови и цвекло. Но е по-добре да не добавяте върховете на домати и картофи в компостната яма.
Как да разберете, че компостът е готов?