Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германски министър: Позор е, че хора от България стават жертва на експлоатация

04 юли 2020, 13:30 часа • 10852 прочитания

"Позор е, че в това богато общество хора от България и Румъния стават жертва на експлоатация", заяви германският министър на труда Хубертус Хайл.

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Пред WDR българка в Германия разказва за обиди, крясъци и дискриминация.

След избухването на заразата с коронавирус в кланиците "Тьонис" социалният министър на провинция Северен-Рейн Вестфалия Карл-Йозеф Лауман настоя за повече възможности за контрол на жилищата и общежитията, в които са настанени източноевропейските работници в месопреработвателните предприятия. Такъв контрол стана възможен за първи път едва в хода на пандемията, заяви Лауман пред Бундестага и добави, че при 650 проверки са били установени над 1800 нередности, информира Дойче веле.

В отговор германският министър на труда Хубертус Хайл потвърди, че целта на правителството е от началото на следващата година да бъде въведена забрана на договорите с подизпълнители в месопреработвателната индустрия. "Позор е, че в това богато общество хора от България и Румъния стават жертва на експлоатация. Ще сложим край на тези практики", увери Хубертус Хайл.

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

И наистина мнозина от източноевропейците, пристигнали на работа в Германия, изживяват истински шок. Като Емилия от България, която пред WDR разказва за преживяното в Германия. Жената пристига преди десет години и веднага започва работа. Един от работодателите ѝ е месопреработвателното предприятие "Тьонис", чието име напоследък не слиза от вестникарските заглавия - заради лошите условия на труд и експлоатацията на източноевропейски работници. "Обиждат те, крещят ти, дискриминират те, държат се с теб по ужасен начин", разказва Емилия пред WDR.

Няма нищо случайно в това, че толкова много хора от Източна Европа пристигат да работят в Германия. В желанието да избягат от мизерията в родината си мнозина се подлъгват да повярват на обещанията на фирми-подизпълнители. "Това е един огромен бизнес", казва Фолкер Брюгенюрген от помощната организация "Каритас" в окръг Гютерсло, където се намира седалището на кланиците "Тьонис".

Веднъж пристигнали в Германия, източноевропейските работници действително изкарват повече пари, отколкото в родината си, но нерядко стават жертва на безмилостна експлоатация от страна на подизпълнителите.

"Исках да се интегрирам", казва Емилия пред WDR. Жената е научила немски и твърди, че полага наистина големи усилия. Но въпреки това не я напуска усещането, че и след десет години живот в Германия все още не е част от това общество., Дойче веле

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес